Hlavní navigace

Nedostatek Wi-Fi čipů žene ceny nahoru, dotkne se to i koncových zařízení

12. 8. 2021

Sdílet

Wi-Fi router

Všeobecný nedostatek čipů na světových trzích zasáhl i do Wi-Fi. Ceny modulů během letošního roku vyletěly až pětinásobně a nedostatek čipů už pocítili tchajvanští výrobci síťových prvků. Prodlužují se dodací lhůty, chybí výrobní kapacity a především rostou ceny.

Zatímco dříve byla běžná cena Wi-Fi modulu asi 3,5 dolaru, dnes se pohybuje okolo 16 až 17 dolarů. Takto dramatické navýšení cen se pravděpodobně dotkne i koncových zařízení. Kromě síťových prvků, jako jsou bezdrátové routery, by to mohlo znamenat také zvýšení koncové ceny notebooků a dalších přístrojů.

Výrobci přitom uvádějí, že změnu k lepšímu očekávají až příští rok a úplné zotavení trhu bude trvat ještě déle. Za zvýšenou poptávku může také velký zájem o nákup nových počítačů způsobený pandemií koronaviru. Pokud se normalizuje poptávka po nákupu techniky, mělo by to pomoci situaci stabilizovat.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.