Hlavní navigace

Vlastimil Klíma spoluautorem dvou nejrychlejších kandidátů na SHA-3

17. 2. 2009

Sdílet

Když jsem psal začátkem ledna svůj příspěvek Jak si stojí Klímův a Drápalův návrh algoritmu SHA-3?, tak jsem se těšil, že budu moci v dalších měsících sledovat, jak mezi s sebou oba kandidáti EDON-R (..Drápal) a BMW (..Klíma) bojují (připomínám, že se jedná o dva nejrychlejší algoritmy v soutěži).

První kolo soutěže NIST o nový kvalitní hashovací algoritmus s pracovním názvem SHA-3, bylo koncem roku 2008 skončeno. Během ledna NIST zveřejnil opravy a změny návrhů algoritmů. Jedná se o opravy překlepů nebo drobných programových chybek (samozřejmě nikoliv definic algoritmů).

Řada autorů toho využila. Změny najdete na stránce NISTU. Když jsem je pročítal, zjistil jsem, že prof. Gligoroski provedl u algoritmu EDON-R také několik oprav. Zaujalo mne, že v dokumentaci je nyní uveden jako autor nejen on a český matematik Drápal, ale i V.Klíma. List s opravou je k dispozici například na crypto-world.info.

Z novinářského hlediska škoda. Titulek Jak si stojí Klímův a Klímův návrh algoritmu SHA-3? totiž asi zrovna moc čtenářsky nepotáhne. Ovšem z hlediska kryptologa mi nezbývá nic jiného než Vlastikovi Klímovi poblahopřát k přiznanému oficiálnímu autorství dvou kandidátů na SHA-3 a to těch nejrychlejších… Držím palce, aby byly oba algoritmy vybrány mezi 15 kandidátů do druhého kola. Výběr proběhne 25. února-28. února během konference At The First SHA-3 Candidate Conference.

Pokud se o tyto algoritmy zajímáte, pak mohu vřele doporučit velmi zajímavý a čtivý článek v posledním Crypto-Worldu 2/2009(do 15. března dostupný pouze pro registrované čtenáře, pak bude volně ke stažení): Klíma, V.: Blue Midnight Wish, kandidát na SHA-3 aneb poněkud privátně o tom, jak jsem k BMW přišel. Článek s popisem algoritmu EDON-R se připravuje a pravděpodobně bude v e-zinu 3/2009.

Na závěr pro úplnost uvádím seznam všech, kdo se na výše uvedených algoritmech podíleli (bez ohledu na to zda je dotyčný vlastník a vynálezce algoritmu, autor, vývojář nebo přispěvatel):
Cryptographic Hash Function EDON-R: Danilo Gligoroski, Rune Steinsmo Odegard, Marija Mihova, Svein Johan Knapskog, Ljupco Kocarev, Aleš Drápal, Vlastimil Klima
Blue Midnight Wish: Danilo Gligoroski, Vlastimil Klima, Svein J. Knapskog, Mohamed El-Hadedy, Jorn Amundsen, Stig F. Mjolsnes

Tato zprávička byla zaslána čtenářem serveru Root.cz pomocí formuláře Přidat zprávičku. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 18. 2. 2009 9:01

  Dark Cypherpunk (neregistrovaný)
  takovych algoritmu vam behem odpoledne vymyslim mamony...a nemam potrebu se "exhibovat" nekde v CryptoWorldu.
 • 18. 2. 2009 9:54

  bez přezdívky
  a) jasně to já taky, ale rozdíl mezi těmi mými a pravděpodobně i Vašemi, a těch o kterých se zde zmiňuji bude v kvalitě (resp. odolnosti :-), popisu, důkazech
  b) o kvalitě ENDO-Ru a BMW svědčí především přijetí do I.kola mezinárodní soutěže o SHA-3, to, že mezi všemi kandidáty jsou nejrychlejší, nevyřazení v průběhu prvního kola (což se řadě jiných algoritmů stalo), nenalezení slabostí (kolize, blízké kolize atd.)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky