Hlavní navigace

Největšími cloudy jsou jednoznačně botnety

24. 3. 2010

Sdílet

Cloud computing je zaklínadlem dneška a mnohé firmy už nabízejí k pronájmu svá řešení umožňující přesun klasických lokálních systémů na cloudy, tedy specializované sítě počítačů. Google je postaven z půl milionu počítačů, které dohromady nabízejí asi milion procesorových jader. Amazon použivá 160 tisíc strojů s 320 tisíci jádry a například Rackspace disponuje výkonem 64 tisíc počítačů a 130 tisíc jader.

Tito dodavatelé jsou ale stále trpaslíky v porovnání s takzvanými botnety, které jsou složeny ze strojů napadených škodlivým kódem. Jejich uživatelé tak netuší, že svůj výpočetní výkon poskytují zdarma někomu jinému. Červ Conficker tak například ovládá 6,4 milionů počítačů s 18 miliony jader ve 230 zemích světa. Jako každý správný cloud, i tento si můžete pronajmout. Jen standardní využití bývá jiné – spam, DDoS útoky a další nehezké akce.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.