Hlavní navigace

Někteří vývojáři opouštějí Bitcoin a zakládají měnu Decred

28. 12. 2015

Sdílet

Někteří vývojáři projektu Bitcoin založili novou kryptoměnu nazvanou Decred. Důvodem opuštění projektu Bitcoin byla podle nich netransparentnost a konflikt zájmů mezi skupinou financující projekt a vývojáři rozhodujícími o dalším směrování Bitcoinu.

Jacob Yocom-Piatt, výkonný ředitel Company 0, který financuje vývoj Bitcoinu od roku 2013, k tomu říká: Je to způsobeno neexistencí mechanismů a cest pro financování vývoje přímo z komunity. Důsledkem pak je, že vývoj Bitcoinu je financován zvenčí, což způsobuje konflikt zájmů mezi vývojáři a uživateli.

Vývojáři tvrdí, že financování způsobuje tlak na konkrétní směřování projektu, které je výhodné pro ty, kteří do něj vkládají své peníze. Omezuje to nezávislost a schopnost uživatelů mluvit do budoucnosti projektu. Vývoj je ovlivňován malou skupinou, která rozhoduje o tom, co se může změnit a co ne, říká Jacob Yocom-Piatt. Nová měna prý přinese také decentralizovaný model vedení, který nebude na podobné komerční tlaky náchylný.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.