Hlavní navigace

Neodesílá někam váš Android citlivé informace?

4. 12. 2011

Sdílet

Ten samý den, co se zde objevila zprávička o hrozbě pro Android, odesílající tajně SMS na prémiová čísla, objevil se na webu ještě „děsivější“ článek. V něm Trevor Eckhart, zabývající se bezpečností v systému Android, tvrdí, že za určitých okolností může mobilní telefon se systémem Android sledovat všechno, co na mobilním zařízení děláte.

V článku a přiloženém, téměř 20 minutovém videu, Eckhart ukazuje, jak software vyvinutý firmou Carrier IQ loguje každý úhoz na klávesnici a data odesílá neznámo kam. Eckhart dále ukazuje, jak je před uskutečněným hovorem každé číslo někam zaznamenáno. Kromě toho Eckhart zjistil, že jsou monitorovány třeba i webové stránky a další informace o tom, jak a kdy je mobilní zařízení využíváno.

Vzhledem k tomu, že je daný program před uživatelem ukryt a nelze jej jen tak snadno odinstalovat (je třeba root práv), označil Eckhart tento program jako rootkit.

Jak se dalo čekat, to rozzlobilo tvůrce programu Carrier IQ. Kontrovali prohlášením, že jejich program není žádný rootkit, ale „diagnostický nástroj“ pro společnosti (mobilní operátory, pozn. autor) sloužící k „vylepšování kvality sítě, rozpoznávání problémů na zařízeních, a v důsledku tedy ke zvyšování spokojenosti uživatele“.
Celé to vyšperkovali dopisem, ve kterém Eckharta vyzvali, aby přestal označovat jejich program jako rootkit a aby s tím už nikdy znovu nezačínal, jinak mu hrozí soud. Dále firma trvala na veřejné omluvě.

Hned druhý den poté ale firma obrátila – po té, co se do věci vložila Electronic Frontier Foundation a označila Eckhartovo jednání za legální. Carrier požadavek na omluvu stáhl a Eckhartovi se omluvil.

Omezené místo pro zprávičku a rozsah původního článku nedovoluje citovat další zajímavé detaily, doporučuji podívat se na ten původní článek. Mezitím jsem na Světu Androida objevil podobnou informaci o původním článku, proto doporučuji i tento článek (a zajímavou diskusi).

Dodatek: Ačkoli se Eckhartova práce týká jen Androida, stojí za povšivunutí, že software firmy Carrier IQ běží na cca 130 miliónech mobiliných zařízení po celém světě (včetně výrobků Nokie a RIM) … Stránky firmy Carrier IQ momentálně nepřístupné (ještě na před chvílí jsem se tam na něco díval).

Tato zprávička byla zaslána čtenářem serveru Root.cz pomocí formuláře Přidat zprávičku. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.