Hlavní navigace

Neprodloužená doména .CZ bude funkční opět už jen 30 dnů, končí zvláštní režim

3. 8. 2020

Sdílet

CZ.NIC logo Autor: CZ.NIC

Pro domény s koncovkou .CZ, jejichž platnost nebyla včas prodloužena, platí od dnešního dne opět ochranná lhůta 60 dnů. Prvních 30 dnů je doména plně funkční, následujících 30 dnů je vyřazena z DNS – není tedy dostupná. Poté je registrace zrušena a doména je k dispozici pro dalšího zájemce.

Tato změna, která znamená návrat do původního stavu, se bude vztahovat na všechny domény s českou národní koncovkou, jimž k tomuto dni vyprší platnost. Končí tak zvláštní režim, o kterém před více než čtyřmi měsíci rozhodlo vedení sdružení CZ.NIC. To dočasně prodloužilo funkčnost nezaplacených domén ze 30 na 60 dnů. Důvodem tohoto kroku byla mimořádná situace související s onemocněním COVID-19.

Doufáme, že naše rozhodnutí, o kterém jsme informovali před více něž čtvrt rokem, lidem a firmám v době koronavirové krize pomohlo. Nicméně vzhledem k současné situaci jsme dospěli k rozhodnutí zrušit lhůtu 60 dnů, po kterou je neprodloužená doména plně funkční. Počínaje 3. srpnem se tak vrátí naše systémy do původního nastavení, tedy ke lhůtě 30 dní, vysvětluje Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC, správce české národní domény.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.