Hlavní navigace

NetBSD mění po dvaceti letech výchozího správce oken

1. 10. 2020

Sdílet

NetBSD desktop Autor: NetBSD

Po více než dvě dekády platilo, že NetBSD dodává X11 s tradičním správcem oken twm. Ten vznikl v roce 1987 a šlo o výchozího správce oken pro X Window System od verze X11R4. Zkratka původně znamenala Tom's Window Manager, ale později byla změněna na Tab Window Manager. Na základě původních zdrojových kódů vznikla celá řada odvozenin jako vtwm, tvtwm, CTWM nebo FVWM.

Vývojáři v NetBSD se nyní rozhodli, že nastal čas na změnu, protože původní twm už skutečně hodně zastaralo. Proto bude od příštího vydání NetBSD výchozím správce oken CTWM. Ten vznikl v roce 1992 a přestože je stále velmi jednoduchý a nenáročný na systémové zdroje, přináší uživatelům takové užitečné věci jako automaticky generované menu aplikací, nové klávesové zkratky, podporu více ploch či ovládání hlasitosti z klávesnice.

Kromě toho si CTWM lépe poradí s různými rozlišeními displejů a je možné do něj snadno přidat vysoká HiDPI rozlišení. Výhodou je pak hladký běh na velmi výkonném i naopak hodně pomalém hardware. Přestože je CTWM součástí NetBSD už delší dobu a výchozího správce oken asi používá málokdo, znamená tahle změna konec jedné dlouhé éry.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?