Hlavní navigace

Netflix snižuje datový tok 4k videa na polovinu

15. 10. 2020

Sdílet

Netflix

Vedle běžných zákazníků obsluhuje Netflix i takové, kteří si připlácí za prémiovou kvalitu. Až dosud jim servíroval videa s pevným datovým tokem a pevnou hodnotu GOP, nastavenou zkrátka na určitou konkrétní hodnotu kbit/s. Nyní hlásí dokončení analýzy, ze které vyplývá, že přechodem na variabilní hodnoty GOP či datového toku spolu s dalšími optimalizacemi dosahuje stejné kvality videa při zhruba polovičním datovém toku.

Pokud se na chvíli přestaneme divit, proč až dosud premium streamy Netflixu byly kódovány takto neefektivně (zejména ten pevný rozestup I snímků je divný), pak můžeme nahlédnout k detailním srovnáním a grafům. I tak se ale objevují hlasy zákazníků, že pozorují často spíše zhoršení kvality videa.

Každopádně dle Netflixu díky re-encodování celého katalogu mohou například zákazníci dosud omezení svojí internetovou přípojkou na pouze 720p streamy nyní používat 1080p kvalitu. Nyní se re-encoduje v Netflixu celý 4k katalog a firma nyní pracuje na potřebných modifikacích pro HDR/HFR obsah.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 15. 10. 2020 22:02

  herbalife (neregistrovaný)

  tak pouzivat zastaraly kodek h264 a konstantny datovy tok je uz skratka archaicke. chapem ze plno zariadeni stale nema hw podporu vp9, lebo ludia moc casto neaktualizuju hardver a o av1 ani nehovorim(len tento mesiac intel pustil von tiger s podporou av1). ale minimalne variabilny datovy tok mali urcite nasadit. taktiez si myslim ze mali detekovat hw podporu na zariadeni a servirovat video s prislusnym kodekom. ale tak oni vedia co robia zase. pedoflix nepozeram ale ISP su urcite radi :)

  15. 10. 2020, 22:03 editováno autorem komentáře

 • 16. 10. 2020 12:17

  Random Guy (neregistrovaný)

  Netflix tim vyresi 2 veci - dostupnost pro vice uzivatelu a dostupnost 4k (za vic penez) pro vice uzivatelu. Snaha vydelat vice penez, nejaky zajem o mizernou rychlost nekterych uzivatelu je nezajima. A ne vsude v Australii je mizerna rychlost pripojeni.

 • 16. 10. 2020 13:40

  David Ježek

  Já bych za tím spíš viděl obecnou snahu snížit náklady na datový přenosy a za druhé v přímém důsledku lepší pozici vůči providerům jako Comcast, kterej by je nejradši dodatečně kasíroval za to, že jeho zákazníci používaj Netflix.

 • 16. 10. 2020 14:19

  owny

  "Každopádně dle Netflixu díky re-encodování celého katalogu mohou například zákazníci dosud omezení svojí internetovou přípojkou na pouze 720p streamy nyní používat 1080p kvalitu."

  Častější je, že kvalitu neomezuje přípojka, ale sám Netflix ve jménu DRM. Např. stále není možné na PC sledovat ani blbý 1080p stream pokud člověk nepoužije kombinaci Windows + MS Edge.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.