Hlavní navigace

Netflix snižuje datový tok 4k videa na polovinu

Sdílet

David Ježek 15. 10. 2020
Netflix

Vedle běžných zákazníků obsluhuje Netflix i takové, kteří si připlácí za prémiovou kvalitu. Až dosud jim servíroval videa s pevným datovým tokem a pevnou hodnotu GOP, nastavenou zkrátka na určitou konkrétní hodnotu kbit/s. Nyní hlásí dokončení analýzy, ze které vyplývá, že přechodem na variabilní hodnoty GOP či datového toku spolu s dalšími optimalizacemi dosahuje stejné kvality videa při zhruba polovičním datovém toku.

Pokud se na chvíli přestaneme divit, proč až dosud premium streamy Netflixu byly kódovány takto neefektivně (zejména ten pevný rozestup I snímků je divný), pak můžeme nahlédnout k detailním srovnáním a grafům. I tak se ale objevují hlasy zákazníků, že pozorují často spíše zhoršení kvality videa.

Každopádně dle Netflixu díky re-encodování celého katalogu mohou například zákazníci dosud omezení svojí internetovou přípojkou na pouze 720p streamy nyní používat 1080p kvalitu. Nyní se re-encoduje v Netflixu celý 4k katalog a firma nyní pracuje na potřebných modifikacích pro HDR/HFR obsah.

Našli jste v článku chybu?