Hlavní navigace

Netflix vydal krátký film zdarma. Kvůli standardizaci digitálního videa

20. 9. 2016

Sdílet

Videotéka Netflix zveřejnila svůj krátký hraný snímek Meridian pod svobodnou licencí CC BY-NC-ND 4.0. Ta je však svobodná pouze v tom, že umožňuje volné nekomerční šíření filmu, nic víc. Není však ani tak důležité, o jakou licenci nebo film vůbec jde. Důležité je, proč to Netflix dělá.

Film byl zveřejněn v otevřeném, ale zatím relativně neznámém formátu Interoperable Master Format (IMF). Ten není určen pro diváky, ale spíš pro výměnu digitálního filmového materiálu mezi producenty a distributory. Obsahuje surové audio a video stopy a také informace o tom, jak s určitými úseky materiálu nakládat, co je pro ně povoleno a co není. A Netflix by rád, aby se tento formát stal průmyslovým standardem.

Krom toho je film také zajímavým benchmarkem pro kompresi videa, s tímto záměrem byl dokonce natočen. Film je natočen ve 4K HDR formátu o 60 snímcích za sekundu a navíc obsahuje řadu složitých scén, které dokážou kompresním algoritmům pořádně zamotat hlavu. Špatná zpráva nakonec: Meridian má ve formátu IMF skoro 100 GB a zřejmě žádný běžně dostupný přehrávač ho nepřehraje.

(Zdroje: Slashdot, Variety)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.