Hlavní navigace

Netmetr se mění na LibreSpeed a zapojuje se do světové sítě měřičů

29. 3. 2023

Sdílet

Tachometr rychlost speedtest Autor: Depositphotos

Původní projekt Netmetr byl spuštěn v roce 2016 a jeho cílem bylo poskytnout test rychlosti připojení pro uživatele a zároveň pomoci ČTÚ získat data o stavu konektivity u jednotlivých poskytovatelů. Nakonec se úřad rozhodl pro vlastní instanci měřiče a vytvořil Nettest. Tím se původní projekt Netmetr stal vlastně nadbytečným.

CZ.NIC ale měřič rychlosti integroval do projektu Turris a uvažoval, co s ním bude dál. Nakonec bylo rozhodnuto přejít na projekt LibreSpeed a zapojit se do globální sítě serverů pro měření rychlostí. V CZ.NIC proto nainstalovali vlastní instanci serveru LibreSpeed, která bude v následujících týdnech integrována do webového rozhraní Netmetru.

Výhodou je, že nástroj mohou dále využívat původní uživatelé Netmetru, ale automaticky jej použijí také ostatní uživatelé, kteří budou na server přesměrování automaticky podle své lokality. Využije k tomu náš server, aniž by musel cokoliv vědět o místních podmínkách. Zároveň mohou naši uživatelé využívat k měření rychlosti i komunitní servery, vysvětluje Michal Hrušecký na blogu CZ.NIC.

Našli jste v článku chybu?