Hlavní navigace

Netmetr se mění na LibreSpeed a zapojuje se do světové sítě měřičů

29. 3. 2023

Sdílet

Tachometr rychlost speedtest Autor: Depositphotos

Původní projekt Netmetr byl spuštěn v roce 2016 a jeho cílem bylo poskytnout test rychlosti připojení pro uživatele a zároveň pomoci ČTÚ získat data o stavu konektivity u jednotlivých poskytovatelů. Nakonec se úřad rozhodl pro vlastní instanci měřiče a vytvořil Nettest. Tím se původní projekt Netmetr stal vlastně nadbytečným.

CZ.NIC ale měřič rychlosti integroval do projektu Turris a uvažoval, co s ním bude dál. Nakonec bylo rozhodnuto přejít na projekt LibreSpeed a zapojit se do globální sítě serverů pro měření rychlostí. V CZ.NIC proto nainstalovali vlastní instanci serveru LibreSpeed, která bude v následujících týdnech integrována do webového rozhraní Netmetru.

Výhodou je, že nástroj mohou dále využívat původní uživatelé Netmetru, ale automaticky jej použijí také ostatní uživatelé, kteří budou na server přesměrování automaticky podle své lokality. Využije k tomu náš server, aniž by musel cokoliv vědět o místních podmínkách. Zároveň mohou naši uživatelé využívat k měření rychlosti i komunitní servery, vysvětluje Michal Hrušecký na blogu CZ.NIC.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 29. 3. 2023 17:00

  peci1
  Stříbrný podporovatel

  Eh. Tak ted nevim, co to je za kotrmelce. V RC verzi Turris OS se objevil Librespeed plugin s tim, ze ma nahradit Netmetr. A ted ctu, ze Netmetr integruje Librespeed. Nejak mi neni jasne, kam to miri...

 • 29. 3. 2023 20:12

  Luk

  Věci se mají tak, že jak Netmetr, tak LibreSpeed mají serverovou část (backend) a část klientskou (frontend). Backend je vždycky stejný, frontendy mohou být různé.

  Původně měl Netmetr webový frontend, mobilní aplikaci a frontend v Turris OS (resp. Forisu a reForisu). Protože projekt skončil, neexistuje už webový frontend (přesněji řečeno s ním nelze měřit, statistiky tam ještě jsou), mobilní aplikace už není podporována (a není v nabídce Google Play atd.) a frontend v Turris OS už jen dožívá, protože nemá smysl udržovat serverovou část jen kvůli němu.

  LibreSpeed má také backend, který je ale distribuovaný - existuje po světě celá řada serverů, v Česku už delší dobu jeden provozuje sdružení CESNET, nově je k dispozici i server Turrisu. Frontendy jsou také různé - webový na serveru librespeed.org, na dalších serverech, nástroj pro příkazovou řádku (librespeed-cli) a nově také ten v Turris OS, v reForisu. Právě ten se objevil ve verzi 6.3.0 a nahradil frontend pro Netmetr.

  Tou "integrací" je myšleno to, že na doméně netmetr.cz bude k dispozici webový frontend pro LibreSpeed. Tedy pokud tam člověk přijde, aby si změřil rychlost, místo dosavadního Netmetru tam nově najde LibreSpeed.

 • 30. 3. 2023 7:27

  Bezejména

  Tak to je slabota. CZ Nic by mělo řešit jen domény a ne si z přebytků platit nekalou soutěž ostatním. Podobně jako Česká televize si z našich poplatků platí tvorbu filmů.

  K tomu počtu serverů po světe:
  speedtest.net - 10 tisic
  nperf.com - 1 tisic
  rychlost.cz - 100
  librespeed.org - 20

 • 30. 3. 2023 8:43

  Petr Krčmář

  Jenže celý Netmetr patří pod projekt Turris, který je výdělečný a nemá s doménami nic společného. Měření rychlosti by mohlo zůstat jen jako součást rozhraní routerů a tím by to zhaslo. Takhle je ale navíc dostupné všem.

  Že je LibreSpeed malý, je pravda, ale právě proto musejí vznikat nové instance, aby byl větší. Nakonec s toho můžou těžit nejen uživatelé Turrisu, ale všichni.

 • 1. 5. 2023 19:00

  mato

  No tak prave LibreSpeed mam v dockeri na NAS kvoli meraniu domacej siete, uz aspon dva roky, ale vzdy mi to zobrazovalo uplne nezmyselne hodnoty, takze k nemu nemam vobec doveru. Skoda, povodny Netmetr bol fajn.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.