Hlavní navigace

Newsweek tvrdí, že odhalil identitu tvůrce Bitcoinu (aktualizováno)

Sdílet

Roman Bořánek 7. 3. 2014

Leah McGrath Goodman vydala investigativní článek v magazínu Newsweek, ve kterém tvrdí, že odhalila identitu tvůrce virtuální měny Bitcoin. Ten vystupoval pod pseudonymem Satoshi Nakamoto, než se v roce 2011 odmlčel. Podle Newsweeku se však nejedná o pseudonym. Údajný tvůrce Bitcoinu se tak skutečně jmenoval, ale od svých 23 let se podepisuje jako Dorian S. Nakamoto.

Dnes je Nakamotovi 64 let a žije v Kalifornii. Redaktorce měl na otázku ohledně Bitcoinu odpovědět: „Už se v tom neangažuji a nemohu se o tom bavit. Projekt byl předán jiným lidem, kteří ho teď vedou.“ Japonský Američan Nakamoto prý tak trochu žije ve vlastním světě a ani jeho rodina pořádně neví, na čem vlastně pracuje. Profil by seděl, ale kromě výše uvedeného vyjádření tvrzení nepodporují žádné přímé důkazy.

Teorie navíc obsahuje několik logických nedostatků. Tvůrce Bitcoinu byl znám tím, že mimořádně dbal na skrytí své identity. Nezdá se tedy moc pravděpodobné, že by vystupoval pod skutečným jménem a navíc se reportérce jen tak přiznal. Psaný projev Doriana S. Nakamota je navíc na hony vzdálený projevu skutečného autora první kryptoměny. Samotný Nakamoto potom pro další média autorství Bitcoinu popřel.

Aktualizováno: Autor Bitcoinu po téměř třech letech prolomil mlčení a do diskuse P2P Foundation pod svým starým profilem napsal: „Nejsem Dorian Nakamoto.“ Provozovatel webu se snaží ověřit autenticitu prohlášení. Dorian S. Nakamoto ve dvouhodinovém rozhovoru pro Associated Press znovu popřel jakékoliv zapojení v projektu Bitcoinu. Prý šlo o nedorozumění, jelikož jeho angličtina není dokonalá.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.