Hlavní navigace

Nokia nevyvíjí telefon s Google Android

7. 7. 2009

Sdílet

Poslední dobou se mnoho výrobců mobilních telefonů nechalo slyšet, že pracuje na novém zařízení s OS Google Android. Zdálo se, že i Nokia by se mohla přidat, ale tyto dohady kompletně popřel jejich tiskový mluvčí. Google Android je přímým konkurentem platformy Symbian, která je u Nokie dlouhodobě preferovaným systémem.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 7. 2009 18:48

  mark353č (neregistrovaný)

  jejich chyba … nokia telefon s androidem bych si koupil, holt jde o jejich penize, mozna vidi vice aspektu sveho rozhodnuti :-)

 • 7. 7. 2009 22:36

  Pedro (neregistrovaný)

  Ma potesili, ak sa mi nebude pacit palm pre s webOS, tak si kupim znovu nokiu … Howgh

 • 8. 7. 2009 1:23

  limit_false (neregistrovaný)

  Nokia ma predevsim svou vlastni platformu, Qt embedded (pro linux a S60), odkdy koupila Trolltech. Moc se nedivim, ze se do Androidu nehrnou. Osobne se mi vic libi ta Nokii platforma nezli Android (to bude taky tim ze jsem delal nekolik let s desktop Qt). Plus Qt je jiz nejaky cas LGPL-licensed (jak desktop tak embedded verze).

 • 8. 7. 2009 10:29

  Kaacz (neregistrovaný)

  Přesně tak. Ve zprávičce chybí, že kromě Symbianu má už několik roků na Linuxu „pda“ N800/N810 s „desktopem“ Maemo, který momentálně předělávají z GTK na QT. N810 mám a jsem s ní plně spokojen.

  Mimochodem – když Nokia představovala předchůdce (N700), tak měla taky představy, že linux bude jen vespod, ke kterému se nikdo nedostane a aplikace budou jen navrchu jako applety s nějakým jejich API. Ale naštěstí brzo pochopili, že to nebude mít potenciál. Pro uživatele to stále zůstalo jako zařízení, pod kterým linux moc nevidí. Ale pro vývojáře to víc otevřeli a dnes si kdokoli může stáhnout SDK a provést port „jakékoli“ aplikace z běžného „velkého“ linuxu. Například „pouze portovaný“ Pidgin je 1000× lepši než původní oficiální chat aplikace. Omezením je jen výkon zařízení a malý desktop. Takže: díky Nokia, jdeš správným směrem.

  K čemu by byl Nokii další „embeded linux“ ? Navíc ne podle jejich představ? Android je vhodný pro firmy, co už nemají na to mít vlastní vývoj. Nokia má víc vlastních aktivit než ostatní. A jede si něco jiného. A to je dobře. 1) dělá vývoj, 2) dělá konkurenci.

  Osobně .. od Google mám rád jen vyhledávač. Jejich způsoby, kdy mám data u nich, se mi ale vůbec nelíbí. Takže ostatní věci od Google odmítám. Je to datově stejně uzavřena shitka jako Aple iPxxxx.

 • 8. 7. 2009 10:47

  Kaacz (neregistrovaný)

  A ještě bych dodal, že Nokia díky N8×0 asi pochopila výhody open-source. Již otevřela QT, Symbian bude následovat.

  Stačí to kordinovat, vývoj pak dělá halda lidí za hubičku :-) Podobně jako SuSE dala k dispozici Build Servery .. zdrojovku stačí UPnout a ono to zkompiluje a vyrobí balíček (tento způsob je schválně, aby binárka byla zcela jasně vyrobena z těch src, které jsou vystaveny). Dobré balíčky jsou pak po schválení zařazeny do oficiálních repos. A uživatel jen pustí Manager Aplikací a par kliknutími si přidá/odebere co chce. Vše zdarma. Žádný Google/Apple Market :-D

  Vyjímkou je snad jen aplikace navigace WayFinder Map, tam se jen vloží klíč pro plnou funkcionalitu zvolených map. A tak to mohou dělat i jiné komerční aplikace. Vlastní instalace je přístupná všem zdarma.

 • 11. 7. 2009 16:11

  tad515 (neregistrovaný)

  nemohu souhlasit s tim ze je android pro firmy bez vlastniho vyvojarskeho tymu … muj pohled jde z jineho uhlu a vidim pravy opak. Firmy ktere adoptuji android s nim ziskaji i prilezitost do nej hodne zasahovat a tak ze i jejich vlastni vyvoj ktery smeruje k vylepsovani androida a ziskavani konkurencni vyhody, dost brutalne navysuje.

Byl pro vás článek přínosný?