Hlavní navigace

NomadBSD 1.3 přešlo na základ FreeBSD 12.1

10. 12. 2019

Sdílet

NomadBSD 1.3 Autor: NomadBSD

Od dubna, kdy vyšlo NomadBSD 1.2, se toho ve světě BSD událo poměrně dost a tak nepřekvapí, že verze 1.3 změnila svůj základ na vydání FreeBSD 12.1-RELEASE-p1. Kvůli problému s unionfs  je zde nasazen projekt unionfs-fuse. Z GPT layoutu přechází systém na MBR, neb to řeší některé problémy na strojích Lenovo, které s GPT odmítaly bootovat bez volby lenovofix, ale zase systém s touto volbou nenastartoval.

Přibyla podpora ZFS v instalátoru, systém obsahuje vylepšené rc skripty pro síť, přibyla podpora nastavení kódu země a wlan, automatická konfigurace pro běh ve VirtualBoxu a opraven je problém s výchozím displejem, který způsoboval nefunkčnost Nvidia GPU na strojích s Optimus (karty Nvidia pak mají k dispozici ovladač řady 440).

Dále tvůrci představují konfigurační nástroj pro nastavení displejů nomadbsd-dmconfig napsaný v Qt, nástroj nomadbsd-adduser. Martin Orszulik pak přidal překlad nastavení a instalátoru do češtiny. Intel grafiky v novějších procesorech byly přeřazeny z intel  na modesetting. Projekt má nově upravené logo a přibyla či naopak ubyla spousta dalších věcí.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.