Hlavní navigace

Nominace na české Ceny velkého bratra končí už 30. listopadu

22. 11. 2012

Sdílet

Máte poslední možnost nominovat kandidáty na Big Brother Awards, letošní kolo nominací na anticeny pro největší slídily v našem soukromí, které již od roku 2005 organizuje občanské sdružení Iuridicum Remedium (IuRe), se totiž uzavírá už 30. listopadu. Nad došlými tipy se poté sejde odborná porota, která z nich vybere vítěze sedmi anticen a jedné pozitivní ceny za ochranu soukromí.

Slídily může nominovat kdokoliv, stačí vložit nominaci do formuláře na stránkách www.slidilove.cz. Vítěze vybere z došlých nominací porota složená z odborníků na nové technologie, právníků, obránců lidských práv a novinářů, uvedla Kateřina Hlatká z IuRe. Slavnostní předávání sošek Velkého bratra proběhne 16. ledna v pražském Kině ATLAS.

Adeptů na ocenění je celá řada. Rychle se rozvíjející technologie umožňují stále sofistikovanější sledování. Pod záminkou zajištění bezpečnosti nebo zjednodušení života se často zavádějí technologie a opatření, která mohou být nebezpečím pro naše soukromí – sledování kamerami, čipové karty, státní i soukromé databáze.

Anticeny se udělují v osmi kategoriích: Dlouhodobé porušování lidského soukromí (pro soukromé firmy nebo státní instituce, které dlouhodobě slídí v našem soukromí), Největší firemní slídil (pro komerční firmy), Největší úřední slídil (pro státní instituce), Nebezpečná nová technologie, Právní norma Velkého bratra, Slídil mezi! národy, Výrok Velkého bratra a Pozitivní cena: Ocenění za ochranu soukromí.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.