Hlavní navigace

Nominujte největší slídily roku 2016

18. 1. 2017

Sdílet

Už dvanáctým rokem mohou občané nominovat největší narušitele soukromí na Cenu Velkého Bratra. Nejvlezlejší firmy, státní instituce i technologie se utkají o osm anticen a jednu pozitivní cenu za ochranu soukromí. Pokud máte tip na významného slídila, který by měl cenu obdržet, můžete do 23. ledna zaslat jeho nominaci. Podívejte se také, kdo byl nominován doposud.

V loňském roce získala anticenu například za dlouhodobé slídění Policie ČR za provoz systému Automatická kontrola vozidel. Ten Policie provozuje minimálně od roku 2001 na cca 250 místech v Praze, Moravskoslezském, Ústeckém, Plzeňském a Karlovarském kraji. Systém funguje tak, že na vybraných místech pomocí kamer plošně zaznamenává průjezdy všech vozidel, takže se uchovávání SPZ, místa a data průjezdu a fotografie auta s řidičem neváže na žádný přestupek nebo jiné nezákonné jednání řidiče, uchovávány jsou záznamy o každém vozidle. Další anticeny pak dostala společnost Mattel za šmírovací panenku Hello barbie, Ministerstvo financí za slídění ve zdravotnických datech občanů nebo ministr Chovanec za své výroky o sledování internetu.

V letošních nominacích se vedle stálic, které se nám následkem delšího legislativního procesu objevily již minulý, nebo dokonce předminulý rok, jako je třeba EET, domovní kontroly kotlů nebo registr hazardních hráčů, objevila i řada novinek. Zmínil bych třeba nominaci ministerstva obrany za návrh na posílení pravomocí Vojenského zpravodajství, nominaci ministerstva školství za dotační programy na šmírovací opatření ve školách nebo několik zajímavých nominací na Výrok Velkého bratra – například pro několik poslanců v souvislosti s výroky týkajícími se zdravotních registrů nebo pro mluvčí společnosti T-Mobile v souvislosti s únikem klientských dat, uvedl ředitel Iuridicum Remedium Jan Vobořil.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.