Hlavní navigace

Norsko vypne FM rozhlas v roce 2017

20. 4. 2015

Sdílet

Norské ministerstvo kultury oznámilo, že v roce 2017 bude dokončen přechod na digitální rozhlas pomocí DAB. Norsko se zároveň jako první země na světě rozhodlo za dva roky zcela vypnout vysílání FM rozhlasu, čímž potvrdilo rozhodnutí vydané vládou už v roce 2011.

Norsko začalo s přechodem na digitální rozhlas v roce 1995, od té doby vznikly dvě národní a několik lokálních sítí. V tuto chvíli pomocí DAB vysílá 22 celoplošných stanic a současná kapacita umožňuje spustit vysílání zhruba 20 dalších. Od roku 2007 je k dispozici vylepšený vysílací standard DAB+, předpokládá se, že během následujících dvou let na něj přejde většina norských rozhlasových stanic.

Zajímavé jsou ještě dvě související statistiky: 55 % norských domácností vlastní alespoň jeden DAB přijímač; šíření FM signálu je v současné době v Norsku osmkrát dražší než vysílání pomocí DAB.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.