
Windows 10 Insider Preview Build 17713 obsahuje nový editor Notepad, který bude konečně umět unixové a macOS konce řádků. Navíc půjde vyhledávat v Bing a Notepad již nebude mít výkonnostní problém s velkými soubory.
(zdroj: bleepingcomputer)
Windows 10 Insider Preview Build 17713 obsahuje nový editor Notepad, který bude konečně umět unixové a macOS konce řádků. Navíc půjde vyhledávat v Bing a Notepad již nebude mít výkonnostní problém s velkými soubory.
(zdroj: bleepingcomputer)
Trvalo to kolik - od oka pětatřicet let?* Volejte sláva a pět dní se radujte.
[*]: It was first released as a mouse-based MS-DOS program in 1983 (https://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Notepad)
Jádro MS Windows bývalo (do Windows 8) víc Unix než FreeBSD, protože to byl certifikovaný Unix a šlo na to zkompilovat a provozovat unixové (POSIX) aplikace bez jakýchkoliv úprav (ale pouze konzolové, Xka součástí Windows nebyly). Aplikace ve Windows s tím ale měly problémy a využívání unixového rozhraní tak byla skvělá cesta k jejich rozbití, třeba pomocí souborů s unixovými konci řádků, jmény souborů lišícími se jen velikostí písmen nebo rezervovanými jmény souborů, které v unixovém subsystému rezervované nejsou.
Windows NT mají kernel postavený technologicky poměrně neutrálně. Kernel vystavuje tzv. Native API, které není příliš dokumentované (vyjma Driver Development Kitu). Nad jádrem pak stojí tzv. subsystémy, konkrétně Win32, POSIX a OS/2. Ty jsou implementované pomocí Native API. Takže například Win32 app zavolá Win32 volání CreateFileW() (tj. vytvoření handlu na file), což je funkce knihovny kernel32.dll, která implementuje část Win32. Knihovna kernel32.dll poté zavolá funkci Native API NtCreateFile(). Pokud jde o POSIX app, tak tak zavolá POSIXovou funkci open(), což je funkce knihovny libc, a libc poté zavolá opět Native API NtCreateFile().
Nový Windows Subsystem for Linux ve Windows 10 je postavený ještě trochu jinak. Používá tzv. picoprocesy, které v podstatě překládají linuxové syscalls na NT Native API. Takže linuxová app zavolá funkci fopen z libc, libc zavolá kernelový syscall open(), picoproces to odchytí, a přeloží to na volání Native API NtCreateFile(). Tím je zajištěné, že celé distro - mimo kernelu - může běžet na Windows.
Windows NT nejsou založené na VMS. Například VMS je napsané v ASM, Windows NT v Cčku. Hlavním architektem Windows NT je Dave Cutler, který před tím pracoval v DEC, a byl architektem systémů RSX-11M, VAXELN a VMS. Windows NT mají s VMS společné některé koncepty a pojmenování konceptů. Například Windows NT má stejně jako VMS paged a non-paged pool (swappovatelnou a neswappovatelnou paměť), 32 úrovní priority rozdělených na 16+16, podporuje asynchronní I/O atd. Ale to je spíš podobnost pár konceptů, a naopak je tam dlouhá řada rozdílů. Například NT jsou psané v C, jsou multiplatformní (od začátku pro Intel x86, DEC Alpha, MIPS a později PowerPC), mají subsystémy, threading, GUI, úplně jiný FS atd.
Nedávno jsem dělal ve shellu nově efi partition (omylem jsem smazal při předělávání boot 3 systémů). Ano vytvořil jsem nově, ale nedalo se zavést jako cesta (efi bylo,ale cesta k tomu nebyla a přes shell jsem se neprokopal). Pak jsem se dostal do ubuntu na opravu grub/bootu a kupodivu vytvořila se mi funkční cesta i k vyřazenému win (kde bylo mnoho dat). Dokonce se vytvořil nový efi oddíl (takže šlo pak ze 4 botovat, ale funkčně reálně využitelné byli 3). Kupodivu třemi příkazama jsem de dostal k boot reapiru, ten to udělal za mě (reálně rychlejší). Kdybych to dělal podle MS návodu co je na netu přes jejich shell (ty příkazy jsou fakt dementní) tak bych to dělal měsíc a stále bych byl na začátku.
tak cmd uz kvuli linux subsystemu par vylepseni dostal, da se pod nim provozovat i bash z ubuntu nebo debianu (sice se to instaluje pres store, ale funguje to dobre). pridali i naky windows binarky na curl, tar a ssh co jdou pouzit i z normalniho cmd a powershellu. jako snazej se, za 10 let mozna budou widle behat na linuxovym jadre se systemd :-D
https://blogs.msdn.microsoft.com/commandline/2018/03/07/windows10v1803/
ja tam ctu "který bude konečně umět" ... sice s cislem buiildu, ale ktery se asi jenom bude stahovat.
ale jinak jo - to rozfazovani je dulezite pro pochopeni dulezitosti tohoto reformniho (nebo revolucniho?) kroku:
- to nekdo pouziva?
- neni to tak podstatne
- proc by to melo byt implementovano?
- tak tedy udelejme analyzu potreby
- udelejme analyzu, jak to naimplementovat
- zkusme to oznamit, ze to naimplementujeme v pripade zajmu
- aha, tak to tedy oznamime, ze to naimplementujeme
- naimplmentujme to do nejakeho pokusneho buildu
- oznamime, ze je to nachystane
(mezi kroky casova prodleva 2 - 4 roky)
:)
Tak hlavne ze zverejnujou tohle .... https://support.microsoft.com/en-us/help/4338818/windows-7-update-kb4338818
Po instalaci aktualizace (kterou samozrejme stale nabizeji) prestane fungovat sit, nenastartuje (jejich vlastni) SQL, neda se restartovat IIS ... lol lol lol
A nenenchte se mast tim windows 7, tyce se to srv 2k12
Jo a bonusem k tomu notepadu, aby to melo nejakej smysl, vylepsili widloaktualoaktualizace, takze kdyz se v desitkach chcete podivat do \windows\WindowsUpdate.log ... je tam tohle ...
Please run the Get-WindowsUpdateLog PowerShell command to convert ETW traces into a readable WindowsUpdate.log.
Z cehoz vyleze naprosto nepouzitelny csv.
"Z cehoz vyleze naprosto nepouzitelny csv."
.csv, což minimálně v české verzi Excelu* znamená "semi-Colon Separated Values" místo běžného "Comma Separated Values". Samozřejmě s desetinnou čárkou, u některých verzí Excelu s výjimkou hodnot vrácených z funkcí VBA, které občas na truc zapíšou desetinnou tečku.
* Ale některé produkty M$ používají klasický význam CSV, což činí jejich zobrazení v defaultním Excelu velmi nešťastným. Pak je potřeba místo normálního otevření souboru zkopírovat hodnoty a vytvořit z řádků sloupce. Samozřejmě je téměř jisté, že před zkopírováním hodnot nezměníte automatický tup hodnoty, takže polovina desetinných hodnot bude jednosměrně konvertována na některý ze tři různých zápisů data.
A oni se v M$ ještě diví, že jim uživatelé nevěří nos mezi očima :-D
Jenze tohle "csv" je jeste vylepseny o to, ze kazdej radek ma jinej pocet sloupcu, takze trebas jen takovej ( v logu naprosto zbytecnej) udaj jako je datum, budes mit po importu (trebas do toho excelu) mit rozhazenej pres asi 15 sloupcu.
A narozdil od toho puvodniho textu, kterej byl aspon nejak zarovnanej, se tohle neda cist ani jako ten text. Jo a proc by vlastne melo neco na widlich logovat ... treba do systemovyp/aplikacniho logu ... widli. Zejo, nelepsi prece je vymejslet pro kazdou jednu soucast vlastni logovaci system, a vubec nejlepsi je ho jeste v kazdy verzi zmenit.
Nebo dalsi frikulinsky vylepseni ... SQL management studio si ponovu musis nainstalovat jako samostatou aplikaci (=neni soucasti instalacky SQLka) ... uzasny. A aktualizuje se tak, ze te po zjisteni ze je nova verze posle na M$ web, aby sis tam tu novou verzi rucne stahnul a nainstaloval. Takze nac vlastne M$ provozuje ten jejeich M$ updater, kterej jen na zjisteni ze zadny aktualizace nejsou potrebuje 8 jader na hodinu.
Jo a aby to nebylo vsechno, visual studio pouziva prozmenu nejakej vlastni aktualizator. Fakt paradni ...
Ovsem naprosto genitalni je to, ze si sosnes tu zadarmo verzi visualka, a ona ti za mesic rekne, ze to byl jen trial, a ze to nemas licencovany. A postup jak (tu !!!FREEE!!!!) vec licencovat = musis mit M$ ucet a prihlasit se na nej, pak se ti licence obnovi. Coz se fakt uzasne dela v korporadnim prostredi kde se danej stroj na zadnej net nedostane.
Jop, ja se jen sel podivat, co ze to je za sracku co se (zase) nenainstalovala, a pak sem si rikal, ze jeste ze se to nenainstalovalo.
Ale jako tesi me to cim dal vic ... obchodaci zacinaji fakt fest nadavat, protoze tem co maj desitky se cim dal castejs deje, ze dorazej k zakosovi, otevrou notes, a sviti tam na ne "neco pro vas pripravujeme". Videl bych to na jeste tak rok nebo dva, a bude se realne resit jak se widli zbavit.
Nezjišťoval jsem o tom více, ale zajímavější by byla i informace, zda se to týká jen úprav notepadu (to by byl dost úkrok stranou, vlastně udělají jiný program, jinak funkční a nazvou ho notepad - tedy jen vykradou jméno notepad) či se změní (přidá) tato možnost přímo u classu EDIT.
První linux nainstaloval kolem roku 1994 a u něj zůstal. Později vystudoval fyziku a získal doktorát.