Hlavní navigace

Notmuch - možné rychlé vyhledávání mailů i přímo na mail serveru

26. 11. 2020

Sdílet

Pošťák

Notmuch je rychlý fulltextový indexátor emailů uložených ve formátu Maildir, který po vytvoření indexu dovede bleskově pracovat i s miliony emailů a zobrazovat je ve vláknech bez ohledu na to, v jaké složce se jednotlivé emaily vlákna nachází.

Formát Maildir uchovává v každém souboru jen jeden email. Většina grafických mailových klientů ale používá jiný formát uložení a Maildir podporuje často jen okrajově nebo vůbec, takže lokální používání Notmuch může být značně nepohodlné. Napadlo mne tedy indexaci provést přímo na poštovním serveru, kde je formát Maildir naopak obvyklý.

Přestože o podobném použití nikde na internetu není zmínka (internet je plný návodů, jak si udržovat lokální kopii všech mailů pomocí nástrojů jako offlineimap), indexace na poštovním serveru se zdá být nejlepší možné řešení. Kvůli možnosti kvalitního vyhledávání tak není nutné měnit své zvyky ohledně práce s emaily a Notmuch přímo na poštovním serveru použijete jen pro pokročilejší vyhledávání. Notmuch je možné použít z příkazové řádky, doplňku do muttu, emacsu nebo vimu a pohodlně je tak možné procházet všechna nalezená vlákna nebo emaily.

Index si můžete nechat vytvořit nad adresářem jednoho konkrétního uživatele, můžete snadno zaindexovat více různých účtů nebo domén (pomocí symlinků), nebo všechny maily na serveru. Veškeré indexy budou uloženy do podadresáře .notmuch v kořenovém adresáři určenému k indexaci. V případě menší firmy, která má ale hodně emailů, pak snadno můžete zobrazit veškerou komunikaci například s konkrétním klientem bez ohledu na to, na jakou konkrétní adresu zrovna psal a ze kterého emailu mu bylo odpovězeno.

Tato zprávička byla zaslána čtenářem serveru Root.cz pomocí formuláře Přidat zprávičku. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky