Hlavní navigace

Nová architektura Nvidie je vhodná pro těžbu kryptoměn

21. 2. 2014

Sdílet

Pokud se zajímáte o těžbu virtuálních měn, přesněji řečeno kryptoměn, jistě vám neuniklo, že obor ovládají grafické čipy od AMD. Do hry se však chystají promluvit také grafické karty konkurenta Nvidia, které s novou architekturou Maxwell dokáží produkovat až několikanásobně více hashovacího výkonu, než její předchůdci. Odhalil to test serveru Tom's Hardware.

Hovoříme zde o hashovacím algoritmu scrypt, který je tak paměťově náročný, že se stále vyplatí těžit na běžném hardwaru. Z nejznámějších kryptoměn ho používají „dvojka“ Litecoin a fenomén poslední doby Dogecoin. Těžba nejznámější virtuální měny Bitcoin, která používá algoritmus SHA-256, už je na klasických počítačových sestavách dávno nerentabilní a nepokryje ani náklady na elektřinu.

Bitcoiny se dnes těží už jen specializovanými počítači, tzv. ASIC (Application-specific integrated circuit), které dokáží zajistit mnohonásobně vyšší výkon při několikanásobně nižší spotřebě. Takové stroje se připravují i pro scryptové měny, u nich však rozdíl nebude až tak markantní.

(Zdroj: Forbes)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Bývalý redaktor serveru Root.cz, dnes produktový manažer a konzultant se zaměřením na Bitcoin a kryptoměny.