Cili se ted chova naprosto logicky. Webovym aplikacim umoznuje pracovat se schrankou (coz viditelne chybelo), pricemz se zaroven zepta uzivatele, jestli to chce povolit (evidentne lepsi reseni, nez u Mozilly, ktera to ma proste defaultne zablokovane).
Mozillu nepouzivam, jedu na Opere, ale to je ted jedno. Puvodni text znel:
Webovym aplikacim umoznuje pracovat se schrankou (coz viditelne chybelo).
Na to nejaky neznalek reagoval dotazem, proc ta moznost chybela, tak jsem odpovedel. Neresim konkretni implementaci u Mozilly, Opery nebo MSIE. Pouze o vyhodach moznosti, kdy javascript ma pristup k systemove schrance.
Já teda používám Writely (dnes Google Docs) a tam kopírování v pohodě funguje a to i kopírování rich textu. Tak v čem je problém? (Znám to teda jen z uživatelského pohledu, ne implementaci.)
?!! cože
-- cituji --
Psal jste někdy nějaký text v pokročilém editoru v prohlížeči? Třeba jako http://www.fckeditor.net/ ? Asi ne, jinak byste se takto hloupě neptal.
-- konec --
Na to já jsem se ptal na co tento editor potřebuje přístup ke schránce, ptal sem se proto že ho používám a nijak mi to nechybí.
Vaše odpověď je myslím více než mimo mísu
Člověče, je to na webu, takže pokud chápete pomaleji, dejte si k tomu kafíčko a snažte se prostě pochopit psaný text v rámci kontexu. Nikdo vás nehoní.
Jasně jsem psal, že pokročilý editor v prohlížeči přístup k systémové schránce ocení. Že vám to nechybí ještě nic nedokazuje. Někomu třeba nechybí sex a taky z toho nemusí hned vyvozovat, že je to pro všechny zbytečnost, která akorát unavuje.
Zkusím se vyjádřit tak, abyste to i vy pochopil: pro webové aplikace je dobře, pokud mohou přistupovat k systémové schránce, třeba proto, abych si ve Writer.org zkopíroval část textu, který si ve webovém editoru pohodlně vložil. To je ta první část. Druhá část je ta, že by nebylo dobré, aby libovolný skript měl kdykoliv přístup k systémové schránce. Takže na přístupu MS neshledávám principielně nic špatného. Úplně jiná věc je ta, zda byly podchyceny všechny možné přístupy ke schránce a jakým způsobem se dá určitým skriptům přístup ke schránce povolit, ale to už je rovina implementační.
Mimochodem, když jsem používal Mozillu, tak tam to bylo vyřešeno ještě hůř - v nastavení to povolit jednoduše nešlo vůbec.
No já to chápu ale ono to ničemu nebrání ctrl-c|x|v funguje a jenom proto že MS to umožňuje, byť díky chybě, to proboha nemusí mít všichni. Je to prostě věc která omezuje pouze ve chvíli kdy autor FCEditoru dá na lištu ikonky pro kopírování atd. a místo aby je v Mozille skryl vyhazuje hlášku . No nic prostě vy to chcete ale já ani autoři u Mozilly si nemyslí že je to dobrý nápad. Je to jejich browser ale moje soukromí a já jsem rád že ho respektují
A ono vase soukromi nejak omezuje to, kdyz si budete moci nastavit, zda vychozi stav je zapnuto (vypnuto) a pri konkretni weby to ma byt naopak? Ja chapu, ze pro radu lidi je to ficura uplne na nic, ale pro radu lidi je to vyhoda. Vy proste moznost pristupu skriptu ke schrance vidite jako bug, ja jako ficuru. Potom se muzeme dostat na rovinu, zda pristup skriptu k disku, k otvirani noveho okna a ja nevim co vsechno je jeste ficura nebo bug.
Ale ja neresim, co funguje nebo nefunguje. Pouze jsem projevil nazor, ze je fajn, kdyz webove aplikace maji pristup k lokalni schrance. A je na miste, pokud to jde selektivne zapnout/vypnout.
super, takze tvrdis, ze to uzivatel pisici v pokrocilem editoru oceni, ale nejsi schopen napsat jak. a neresis, jestli to lze nebo nelze delat jinak, ale hlavne ze to jde (aniz bys uvedl duvod proc).
tak na to jsem opravdu moc velkej neznalek, ale tohle fakt nechapu ;-)
Tak to se omlouvam, ja jsem nevedel, ze na serveru, jako je Root.cz, je treba nekomu vysvetlovat, k cemu se pouziva schranka. Svou chybu tedy okamzite napravim:
systemova schranka slouzi k prenosu informaci (dat) mezi aplikacemi. Takze napr. v aplikaci OpenOffice.org Writer si oznacim blok textu, zkopiruji do schranky a v libovolne aplikaci podporujici praci se schrankou tento text mohu vlozit. Ve schrance mohou byt data uchovavana v rozlicnych formatech najednou, cili zminovany text tam muze byt jako obycejny text, RTF a HTML a cilova aplikace si sama zvoli (nebo to muze udelat i uzivatel), jaky format pro vlozeni pouzije.
A pamatuju si moc dobre z Mozilly, jak to byl v tom editoru vopruz, dokud se skriptum pristup ke schrance globalne (!) nepovolil. Takove reseni mi moc stastne neprislo a pristup MS mi opravdu prijde lepsi. Idealni by bylo mit to jako v Opere v Mistnim nastaveni, ze by existoval nejaky default a pro konkretni weby by se tento default dal zmenit.
Opet tedy strucne:
* zakazany pristup ke schrance bez moznosti zmeny = spatne
* zakazany pristup ke schrance s moznosti globalniho povoleni kdesi v .js nebo .ini souborech = lepsi, ale stale mizerne
* interaktivni dotaz na povoleni pristupu ke schrance ve chvili, kdy se o to skript pokousi = pohodlne, prijatelne
* moznost trvaleho ulozeni nastaveni pro specificke weby = idealni
Jediny kdo ma povolit odeslani jakekoliv informace je uzivatel (namitky na tema spravce site a podobne stranou). Domnivat se, ze pristup k datum na vasem pocitaci ma povolit nejaka aplikace na webu je pomylene. Aplikace na webu smi pracovat pouze s daty ktera ji dam, nebo ktera uz ma. Ale ne si je sama brat z pocitace. Na kopirovani textu a obrazku mi staci oznacit a klepnout mysi.
Priznavam, byt se smutkem, ze nekomu mohou prijit webove aplikace typu "Najdi na mem pocitaci vsechny obrazky. Sestav z nich galerii a tu umisti na web.", naprosto fantasticke. Tem nezbyva nez doporucit, aby prestehovali obsah sveho pocitace na web rovnou a prohledavani sveho pocitace nebudou muset povolovat.
Pokud se nekdo domniva, ze konkurencni produkty si mohou dovolit byt stejne derave jako produkty Malomeku, trebas i po neproziravem kroku uzivatele, ja jeho nazor nezdilim. Titulky v novinach by urcite neznely "Nezkuseny uzivatel si privodil ztratu dat!".
Jo logicky. Zvlast az se zjisti, ze existuje par dalsich zpusobu jak se ke clipboardu dostat, ale ten hlidac hlida jen jednu cestu, jak je u MS zvykem.
Btw. zkoušeli jste někdy pracovat s M$ Win 2006 x86 server edition (nebo jak se to tak šíleně jmenuje)? Já jo.. nevěřili byste, co je za porod přesvědčit IE, aby stáhlo Total Commandera ;))
Moje skóre: 2 dialogy o zablokovaném downloadu (no..bylo tam jen OK a Nápověda, takže to byl spíš jen monolog :), 5 varovných (tentokrát už opravdu) dialogů a přidání serveru ani nevím, di jakého seznamu, ale defaultně je tam jen 30 M$ serverů :)