Hlavní navigace

Nová implementace NetBSD používá mikrokernel MINIX

22. 6. 2015

Sdílet

Na mikrokernelu MINIX 3 jsme postavili operační systém, který se z uživatelského hlediska tváří jako NetBSD, řekl na své nedávné přednášce (video záznam) Andrew Tanenbaum, autor legendárního systému MINIX. Nový systém používá pkgsrc, hlavičky a knihovny z NetBSD a projde více než 80 % testy frameworku KYUA. Přesto je to uvnitř něco úplně jiného.

Základem je velmi malé (asi 15 000 řádek kódu) jádro, které se stará o přerušení, posílání zpráv, nízkoúrovňové plánování a základní práci s hardware. Vše ostatní je pak předáno do rukou procesům běžícím v uživatelském prostoru – včetně správy paměti, souborových systémů, stránkování a ovladačů. Důsledkem by mělo být to, že selhání nebo bezpečnostní díra jedné komponenty neohrozí celý systém. Dokonce je možné v některých případech vyměnit klíčovou komponentu při selhání za jinou, aniž by si toho procesy všimly.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.