Hlavní navigace

Nová možnost sledování prohlížeče přes favicon

19. 2. 2021

Sdílet

Favicon

Výzkumníci z university v Chicagu objevili novou možnost, jak je možné unikátně označit internetový prohlížeč použitím favicon, tedy toho malého obrázku, který se zobrazuje před adresou. Favicon jsou totiž ukládány odděleně v favicon cache a ani vyprázdnění vyrovnávací paměti ani mód inkognito nepomůže.

Pokud vás chce stránka sledovat, automaticky vás přepojí přes unikátní sérii podstránek s vlastními favicon. Při druhé návštěvě vás pak stránka podle těchto favicon může identifikovat. Zranitelné jsou prohlížeče Chrome, Edge a Safari. Brave nedávno zavedl protiopatření a ve Firefoxu zneužití brání jistá chyba. Více detailů v článku.

(zdroj: arstechnica)

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 19. 2. 2021 18:57

  ic

  Přitom loni majoritní prohlížeče (Chrome a FF) přistoupily k tomu že oddělily cacheované zdroje pouze pro tu kterou stránku která to do cache uložila. Takže různé zdroje společné pro více stránek (typicky nějaká js knihovna z velká známé CDNky, např. to nešťastné jQuery z CND) už teď nemůžete být přednačtené na nějaké doméně kde jste prvně přestože jste už byli na jiném doméně kde tu samou knihovnu, v té samé verzi, z té samé CDN používali také. Takhle oddělili téměř všechny zdroje, až na ty nešťastné favikonky, ale přihodit je do seznamu je celkem snadné a bude po problému.

 • 19. 2. 2021 20:24

  Filip Jirsák
  Stříbrný podporovatel

  „Přihodit je do seznamu“ nebude tak snadné. Důvod, proč jsou oddělené, je ten, že se používají v oblíbených položkách a hlavně v našeptávači adres. Kdyby k tomu nebyl tento důvod, nikdo by samozřejmě neprogramoval pro nic za nic speciální zacházení.

  19. 2. 2021, 20:27 editováno autorem komentáře

 • 20. 2. 2021 13:43

  Mlocik97

  Nie len to, ďlaší problém by boli PWA, ktoré pri A2HS feature dávajú ikony priamo na desktop (plochu OS), nehovoriac o tom ako sa spracuvávajú favicony v manifeste a pod.

  20. 2. 2021, 13:43 editováno autorem komentáře

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

První linux nainstaloval kolem roku 1994 a u něj zůstal. Později vystudoval fyziku a získal doktorát.