Hlavní navigace

Nová technologie sama opraví rozbité displeje

Sdílet

Michal Strnad 23. 6. 2015

Nanotechnologie čím dál častěji pronikají do spotřební elektroniky. Již dnes některé firmy nabízejí chytré telefony, u kterých v případě vzniku drobných škrábanců na zadním krytu dojde k zacelení. 

Britští vědci z Bristol University se rozhodli jít ještě dál a nyní pracují na technologii, díky níž se displej dokáže zotavit nejen z drobných škrábanců, ale i prasklin. Technologie je založená na chemických procesech, které jsou podobné chemickým procesům při srážení krve. Léčivá látka vyrobená z chemických látek na bázi uhlíkového polymeru by se přitom na displej mohla pouze natírat. V praxi bude tato látka přítomna přímo v materiálu displeje. Pokud dojde k jeho prasknutí, uvolní se kapalina, která po chvíli ztuhne na pevnou látku, čímž zacelí vzniklý defekt.


Autor: Michal Strnad, podle licence: Public domain

Využití technologie není samozřejmě omezené jen na mobily. Uvažuje se o použití v leteckém a kosmické průmyslu nebo v monopostech Formule 1. Zájem o ni projevila i kosmetická společnost L’Oréal. Ta zvažuje výrobu samohojivého laku na nehty.

(Zdroj: MobilMania)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.