Hlavní navigace

Nová verze Armbian 22.02 přidává podporu pro Debian unstable i Raspberry Pi

1. 3. 2022

Sdílet

Armbian Autor: armbian.com

Projekt ARMové varianty Debianu, která může držet při životě jednodeskové minipočítače (nejen) typu Raspberry Pi, abychom je po pár letech nezahazovali do popelnice, má novou verzi Armbian 22.02. Ta vedle spousty aktualizací a oprav přináší podporu pro Debian unstable („Sid“), obrazy pro Raspberry Pi, nový framework pro sestavování Extensions, automatizaci procesu sestavování (continuous integration + continuous deployment) a blíží se i podpora Ubuntu 22.04 LTS.

Tvůrci také dali k dispozici generické UEFI obrazy pro ARM64 a x86, a to stabilní i rolling. Stovky oprav zamířily přímo do kernelu i user space. Také detailně komentují věci kolem podpory minipočítačů, kernelu, bootloaderů, blíže se vyjadřují k uživatelským očekáváním , novým pravidlům podpory minipočítačů i úpravám vztahů s výrobci či budoucnosti projektu jako takového.

Explicitně ještě k Raspberry Pi doplňme, že aktuální podpora zakládá na pracích odvedených v rámci vývoje Ubuntu. K dispozici jsou jádra 5.15.x i 5.16.x, zatím Armbian nepoužívá vlastní bootloader/firmware, ale výchozí Debianí nástroj flash-kernel. Build pro nyní obtížně dostupné Raspberry Pi 4B je funkční i na řadě 3B, případně dalších 64bit řadách. Pro čtyřkovou řadu zatím platí označení WIP, jde o ranou věc z hlediska projektu Armbian.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.