Hlavní navigace

Nová verze KDE Plasma 5.11

10. 10. 2017

Sdílet

Nejnovější vydání balíku Plasma 5.11 přináší několik novinek. Jde o poslední letošní verzi, příští 5.12 se objeví v lednu 2018 a půjde o LTS vydání.

Vývojáři KDE dali Plasmě 5.11 do kolébky několik věcí. Je zde nový systém nakládání se šifrovanými dokumenty, resp. soubory obecně. Byla přepracována systémová nastavení (okno se chová responzivně), přibyla podpora historie oznámení a určitá vylepšení ve správci úloh (mimo jiné je rychlejší).

KDE Plasma 5.11

KDE Plasma 5.11

Ve spouštěči aplikací po kliknutí na konkrétní program ve výsledcích vyhledávání se objevuje možnost zobrazení a úpravy detailů či i odinstalace programu. Minimalistická verze menu automaticky skrývá oblíbené položky, pokud jsou prázdné. Discover dostal lepší podporu balíků Snap.

Rozlišná vylepšení se týkají podpory grafického serveru Wayland. Některá dostal přímo kompozitor KWin, další pak překladová vrstva XWayland a z hlediska kódu jsou více sjednoceny věci mezi X11 a Waylandem. Lepší je podpora HiDPI monitorů. Podrobnosti shrnuje oznámení na webu projektu, případně velmi detailní soupis jednotlivých změn oproti verzi 5.10.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.