Hlavní navigace

Nová verze KDE Plasma 5.20 s mnoha vylepšeními je venku

14. 10. 2020

Sdílet

KDE Plasma 5.20 Autor: KDE

Tvůrci desktopového prostředí KDE tentokrát zapracovali na uživatelském rozhraní, které je nyní v několika aspektech přehlednější / méně otravné / lépe fungující. Došlo například na úpravu grafických indikátorů (např. hlasitost), které jsou nyní menší a obsahují procentní hodnotu hlasitosti (a při překročení 100% hodnoty je uživatel decentně upozorněn). V Nastaveních se zvýrazňují změněné položky, upravené jsou notifikace (do gridu).

Vylepšena je opět o něco podpora Waylandu, ač stále nelze KDE na KWin/Waylandu považovat za plnohodnotně použitelné (mě třeba na Waylandu trápí bizarní chyba: nejde mi v KWrite na Waylandu psát háček, tedy např. písmeno ň; na X.Org zcela bez potíží).

Správce úloh nově seskupuje stejná okna, tlačítko pro hlavní nabídku je ve výchozím nastavení jen ve formě tlačítka a ikony na panelu mohou mít automaticky přizpůsobenou velikost velikosti této lišty, k času přibylo i datum. Změna jasu displeje je nyní plynulejší. Přesouvání oken se z důvodů kolize s některými klávesovými zkratkami aplikací mění z klávesy Alt na výchozí meta klávesu (typicky Start).

Applet pro zařízení je přejmenován na Disks&Devices (v tuto chvíli není počeštěno) a umí zobrazit všechny disky, ne jen ty odpojitelné. Nabíjení lze nastavit na maximální hodnotu nižší než 100 %. Do režimu Nerušit se přejde snadno kliknutím kolečkem myši na ikonu v liště. V systémových informacích přibyl monitoring S.M.A.R.T.u u pevných disků/SSD a pár věcí bylo od základu přepsáno. A mnoho dalšího.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 14. 10. 2020 15:22

    Tom04

    Parada. Tesim se az vyzkousim. V dalsi minor verzi 5.21 by mel prijit refresh defaultniho temata Breeze Evolution ktere taky vypada paradne.