Hlavní navigace

Nová verze systemd 255 přináší „Blue Screen of Death“ na Linux

7. 12. 2023

Sdílet

Vánoční dárek od tvůrců systemd je nová verze, která mimo jiné přináší na Linuxu obdobu slavné „modré obrazovky smrti“ (Blue Screen of Death, zkráceně BSoD) v podobě komponenty systemd-bsod. V případě použití je schopna uživateli zobrazovat logované chybové hlášky při startu systému, pokud dojde k selhání. Na obrazovce se pak objeví i QR kód pro získání podrobnějších informací k chybě.

Další novou součástí balíku je komponenta systemd-storagetm, přes kterou jsou přístupná všechna uzamčená bloková zařízení jako NVMe-TCP (inspirováno macOS). Řada dalších prvků systemd byla vylepšena, přibyl také nástroj systemd-pcrlock pro správu politik TPM2 PCR 0–7 apod. Dále zde najdeme nástroj systemd-vmspawn poskytující virtuálním strojům stejná rozhraní a funkcionalitu jako systemd-nspawn kontejnerům (používá jako backend QEMU a zatím je zde jako experimentální novinka).

Dále tu máme nástroj varlinkctl jako rozhraní pro služby Varlink, vylepšení SECCOMP pro 64bit LoongArch či schopnost bootctl zobrazit informaci, zdali byl spouštěn Unified Kernel Image (UKI). systemd-boot má novou klávesovou zkratu „B“ pro reboot a „O“ pro poweroff rovnou z boot menu. Jako deprecated je označena podpora servisních skriptů System V, TPM2 pak dostává i další různá vylepšení, přibyla podpora hibernace do swap souborů s Btrfs a spousta dalších věcí.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?