Hlavní navigace

Nové generické domény zatím příliš nelákají

28. 5. 2014

Sdílet

Už čtvrt roku si mohou uživatelé registrovat domény v nových generických TLD jako .club, .guru, .kiwi, .sexy nebo .voting. Celkem jde o 300 domén, které vznikly na žádost konkrétních firem a organizací. Zatím si koncoví uživatelé v těchto TLD zaregistrovali 839 980 domén druhého řádu, což je méně než má naše národní doména .cz. Průměrně to dělá asi 2800 registraci na jedné nové doméně. Nejvíce jsou přitom používány domény .club a .guru, jak ukazuje následující tabulka.


Jiří Průša (CZ.NIC)

Přehled registrací v nových TLD

Z České republiky bylo zaregistrováno zatím jen 1832 domén, v registracích celkem logicky vedou USA a Německo. Zajímavé jsou Kajmanské ostrovy, které v seznamu nejčastějších držitelů domén obsadily páté místo s 50 000 registracemi. Takto vysoký počet včetně porovnání s celkovým počtem registrací může svědčit o tom, že nové gTLD zaujímají především potencionálně spekulativní registrace, zatímco pro většinu zájemců již pořízení druhé, třetí, případně čtvrté domény sloužící jako alias nedává takový smysl, zvláště, když ceny nových domén začínají na více než 500 Kč za ty nejlevnější, píše na blogu CZ.NIC Jiří Průša.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.