Hlavní navigace

Nové jádro přináší dva zajímavé souborové systémy

19. 5. 2010

Sdílet

Před několika dny jsme vás krátce informovali o tom, že vyšlo nové jádro 2.6.34. Kromě jiných novinek se v něm objevily také dva nové souborové systémy: Ceph a LogFS. První jmenovaný je určen pro distribuované a cloud aplikace. Umožňuje rozdistribuovat velké množství dat na řadu uzlů v cloudu. Pokud navíc některý z nich selže, Ceph dokáže data dopočítat z ostatních uzlů a pokračovat v práci.

Druhý souborový systém LogFS jsme vám představili už před třemi lety a je určen pro práci s flash disky a podobnými paměťovými zařízeními a měl by v jádře nahradit JFFS2. Proti tomuto souborovému systému vyniká především rychlostí a kratšími časy při připojování a odpojování. Podrobně se oběma souborovým systémům věnuje server LinuxForDevices.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 19. 5. 2010 17:33

  Ahmul .

  Dovolil bych si malou opravu. Ceph nemá checksumy podobně jako raid, tedy při výpadku nodu nedopočítává data. Data se pouze replikují podle zadaných pravidel mezi různé nódy a v případě výpadku jednoho z nich dochází k redistribuci uložených dat na zbývající nody tak, aby byla stále zachována zadaná pravidla mirrorování.

 • 20. 5. 2010 11:22

  ctirad (neregistrovaný)

  Když vidím ten ceph, tak mě napadá, že už dávno jsem chtěl nějak realizovat možnost používat nevyužívané kapacity disků na win stanicích ve firmách na nějaké zálohovaní s velkou redundancí pod taktovkou hlavního linux serveru.

  Při dnešních velikostech disků u takovýchto stanic zůstává obrovské množství kapacity ležet ladem a bylo by fajn ne přes nějaký distribuovaný fs pospojovat a tlačit na to zálohy.