Hlavní navigace

Nové konektory USB Type-C budou oboustranné

5. 12. 2013

Sdílet

Připravovaný konektor USB Type-C bude bude řešit dlouholetý problém s klasickými konektory, které jsou jednostranné a není možné je zasunout poslepu. Type-C bude mít velikost dnešního micro USB konektoru a konečně bude možné jej libovolně otočit a použít. Specifikace by měla být hotová v polovině příštího roku a na trh by se nové kabely a konektory měly dostat v roce 2016.

USB konektory se objevily v polovině devadesátých let a od té doby se v principu nezměnily. Uživatele obvykle nejvíc trápí nutnost konektor správně otočit. Všichni známe paradox: napoprvé to nejde, otočíme a opět to nejde. Až po druhém otočení se podaří konektor zasunout.

Některé společnosti vyřešily problém po svém a navrhly upravené konektory či si vymyslely zcela vlastní řešení. Apple má konektor Lightning, který je magnetický a oboustranný. Konečně by tedy měl přijít standard, který tento problém vyřeší.

Kromě toho bude součástí nového standardu také možnost napájet zařízení až 100 W, data zrychlí až na 10 Gbps a design by měl být navržený tak, aby bylo možné jej do budoucna vylepšovat.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?