Hlavní navigace

Novinář vyhozen za negativní recenzi hry

3. 12. 2007

Sdílet

Jeff Gerstmann byl vyhozen za negativní recenzi hry „Kane and Lynch“ na webu Gamespot. Za vyhozením stojí herní vydavatelství Eidos. Jeff Gerstmann byl opravdovým veteránem v herních recenzích. O skandálu informuje Slashdot.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 3. 12. 2007 15:26

  bassaq (neregistrovaný)
  vkrada se myslenka, zda je vubec mozne potom nejake recenzi verit, kdyz dokaze distributor zatahat za paky aby novinare vyhodili... co svoboda slova?

  zustava jen zmlacena v rohu... penize vladnou svetem ;(

  a co na to mirek dusin? ten radsi nic :P
 • 3. 12. 2007 21:35

  LO (neregistrovaný)
  Proboha jaká svoboda slova? Vždyť jste úplně mimo kontext. Svoboda projevu se týká toho, že nesmíte být stíhán za svůj projev (což mimochodem ani v západní společnosti neplatí - viz rasisté, fašisté a další, kteří se vyjadřovat nesmějí - svoboda projevu by neměla vyjímat "nevhodné" projevy). Nic víc, nic miň. Pokud se s vámi někdo odmítne bavit nebo s vámi dělat business, protože se mu vaše názory nelíbí, je to jeho plné právo.

  Vydavatel má svůj časopis, a má zaměstnance, které úkoluje (třeba "napiš recenzi"). Zaměstnavatel má také právo se zaměstnancem z jakéhokoliv důvodu rozvázat pracovní poměr (v ČR je to trochu jinak), nebo ukončit spolupráci s kontraktorem, není-li to smluvně ošetřeno jinak (to je u nás stejné).

  Můžeme diskutovat o tom, jestli je správné, že Gamespot vyhodí redaktora kvůli recenzi. Je také etickou (nikoliv právní) otázkou, jestli vydavatel hry může tlačit na Gamespot.

  Recenzi jsem viděl na youtube (http://www.youtube.com/watch?v=aBD0cUeeEQc). Osobně mi připadá amatérská, a hru od začátku do konce haní. Recenzent se nesnaží hru představit, ale očernit, a je to vidět. Vlastní hra vypadá jako běžná střílečka, s kooperativním módem (který ve dnešních PC hrách podle mě dost chybí). Chápu vydavatele, že se mu taková recenze nelíbí, a chápu Gamespot, že je s Gerstmannem nespokojený. Pokud to není první podobný kiks, asi bych ho také vyhodil.

  Jiná recenze té samé hry: http://www.youtube.com/watch?v=BAxJXPMTaEE
 • 3. 12. 2007 22:59

  anonymní
  Lidé žijí často v naivní představě, že novináři píšou nezávisle, tzn. zcela dle vlastního svědomí, a popisují reální svět. Dlužno dodat, že toto vidění světa sami novináři mohutně podporují svými hláškami, jak jsou nezávislí, hlídací psi demokracie apod.

  Ve skutečnosti je to samozřejmě tak, že koho chleba jíš, toho píseň zpívej a nic jako svobodné zveřejňování svých názorů neplatí. Čest výjimkám. Novináři velmi často nepopisují svět, ale vytvářejí svou vlastní virtuální realitu. Každý, kdo o tomto pochybuje, by si měl přečíst nějaký novinářský článek z oboru, ve kterém se vyzná. Najde tam pravděpodobně tolik chyb, nepochopení a nesmyslů, že se bude sám divit. A nechť si představí, jak "na úrovni" jsou ty články, které jsou mimo jeho obor.

  Je bohužel logické, že ti, co novinářům na hlášky o jejich "nezávislosti a nezaujatosti" naletěli, teď mají pocit, že se děje něco zcela výjimečného, co ohrožuje svobodu slova a možná i demokracii. Prdlačku, děje se to dnes a denně, akorát ne tak okatým způsobem.
 • 3. 12. 2007 23:51

  LO (neregistrovaný)
  Hlavně je otázkou, jakou vypovídací schopnost by měla recenze akční hry, která by říkala "je to bezduchá krvárna, grafika se mi nelíbí, peníze bych za to nikdy neutratil". K čemu taková recenze je? Přece jen trochu objektivnější je "hra je dobrým průměrem ve svém žánru, grafika neoslní, ale ani neurazí; své přiznivce si hra jistě najde, ale podle všeho nebude bodovat na předních příčkách žebříčků prodejnosti".

  Dalším aspektem je fakt, že herní servery (včetně recenzí) jsou výkladní skříní inzerentů. Když už platím provoz webu XYZ, aby recenzoval a prodával mé produkty, tak fakt nechci, aby tam někdo vydal recenzi celkem běžné hry, kterou od začátku do konce recenze očerňuje. Pochopitelně bych serveru řekl, že s tím musí něco udělat.
 • 4. 12. 2007 5:55

  eee (neregistrovaný)
  To prvni je poctive. To druhe je zbabely podlezavy new speak urceny k oblbovani. Libit se to muze jen slaboduchym a tem, v jejichz prospech se oblbuje.
 • 3. 12. 2007 23:51

  Izak (neregistrovaný)
  Tot novinka, ja napr v IT odmitam cist vsechny ty sracky co vychazeji v tistene podobe, posledni casopis co ctu je Hacking .... i kdyz i ten se nekdy zhorsuje, ale vcelku kulminuje v rozumnych mezich.

  No a napr CT ja papousek CNN a pritom BBS vcelku ignoruje, protoze nejde USA tak naruku.
  Novinari jsou v nekterych KAUZACH vylozene trapni ... vezmou tema a vtom se babraji, ale je to jenom divadylko. Jinak je hezky videt, jak na CT zmizely konfliktni porady, kdy sli po krku mocnym, ted uz jsou tyto porady zruseny a smitec !
  Posledni cesky novinar byl Zajicek.

  Noviny taky nectu, neverim jim, jsou tam same kecy.

  Proste se me porad nekdo snazi znasilnit a vnutit mi svoji myslenku a svuj "spravny nazor" ... za nezavislost se sice plati, musi byt clovek selma a bez upozorneni rovnou kousat, pak to vzdaji a neotravuji.

  jinak vsechny clanky v novinach jsou zaplaceny, sami nektere clanky pisem ... nebo spise nase PR, je to proste placena reklama, zato se dostane nejaky bartr ... jenom obas se udela projekt na testy.

  jinak jak to dopadne, kdyz se mozny poisle do spravnych mezi hezky ukazuje casopis BAJT ... proste nekdo podplatil tiskarny, aby ho potopily ... hold kopal do Microsoftu a dalsich.
 • 3. 12. 2007 16:59

  K. (neregistrovaný)
  Co je na tom skandalniho? Takhle proste kapitalismus funguje ...

  Ale chlapkovi respekt, jednou za cas musi nekdo ukazat, jak to doopravdy s tou objektivitou medii doopravdy je ...
 • 4. 12. 2007 7:59

  Marv (neregistrovaný)
  No já myslím, že zrovna tohle nemá s kapitalismem nic společného. Bylo to i za socialismu. Je to prostě o tom, že lidé jsou svině.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Pavel Chalupa je redaktorem zpráviček a příležitostným pisatelem článků na Root.cz.