Hlavní navigace

Novinky z Technické komise ODF

22. 6. 2021

Sdílet

Open Document Format Autor: OpenDocument Foundation

Italo Vignoli z The Document Foundation informuje o novinkách v technické komisi OpenDocument Format. Od roku 2020 má ODF TC (Technical Committee) dva spolupředsedy – Patricka Durusaua a Svanteho Schuberta – a čtyři spoluredaktory: Francise Cavea, Patricka Durusaua, Svanteho Schuberta a Michaela Stahla. V minulosti byli redaktoři pouze dva a zdvojnásobení jejich počtu poskytuje větší kapacitu a flexibilitu.

TC ODF nedávno po více než deseti letech aktualizovala statut projektu. Aktualizovaný dokument je k dispozici na oasis-open.org. Nejdůležitější novinkou je závazek dodávat návrh specifikace výboru alespoň každý rok v prosinci, který bude sestávat ze schémat RelaxNG a písemných specifikací, aby se předešlo dlouhým prodlevám mezi dvěma po sobě jdoucími verzemi normy, jak tomu bylo v nedávné minulosti.

TC ODF si také klade za cíl zajistit zrychlený postup pro nové funkce implementátorů ODF a častěji zveřejňovat základní popis (specifikaci výboru OASIS), aby bylo možné funkce rychle přezkoumat a přijmout do specifikace ODF bez nutnosti používat zprostředkující externí jmenné prostory LibreOffice (lo-ext) se všemi souvisejícími prodlevami a náklady.

Michael Stahl a Svante Schubert navíc shromáždili veškeré technické nástroje potřebné pro publikování specifikace ODF a dílčích prvků specifikace do repozitáře OASIS Github. Cílem je, aby bylo možné všechny výstupy specifikace dodávat automatizovaně z příkazového řádku, aby se staly agilnějšími a aby se díky přijetí moderních nástrojů zvýšila transparentnost a kvalita.

V neposlední řadě TC ODF zvažuje uspořádání ODF Plugfestu v roce 2022. Více informací o formátu OpenDocument Format naleznete na cs.libreoffice.org.

Tato zprávička byla zaslána čtenářem serveru Root.cz pomocí formuláře Přidat zprávičku. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

zcr