Hlavní navigace

Nový čínský zákon nutí firmy předávat informace a dešifrovat komunikaci

28. 12. 2015

Sdílet

Čínští zákonodárci schválili kontroverzní protiteroristický zákon, proti jehož znění protestovala řada společností z celého světa i představitelé vlády USA. Kromě jiného se totiž dotýká také telekomunikačních operátorů a poskytovatelů připojení, kteří musí čínským orgánům „poskytovat technickou podporu a spolupráci, včetně dešifrování“. To vše jako opatření proti teroristickým aktivitám.

Představitelé vlády tvrdí, že zákon nebude zneužíván jako univerzální přístup ke všem datům ani k zajišťování cenzury. Zákon prý nemá útočit na intelektuální vlastnictví firem ani nemá být namířen proti svobodě projevu nebo vyznání. Přesto podobný zákon mnohé znepokojuje a prezident Obama už před několika měsíci řekl, že pokud chce Čína podporovat obchody s USA, musí znění zákona změnit.

Původní návrh počítal i s tím, že operátoři budou muset orgánům předávat také šifrovací klíče. Nakonec byla tato pasáž ze zákona odstraněna, přesto stále vzbuzuje obavy. Zákon začne platit už 1. ledna a ukazuje, že šifrování zajišťované provozovatelem služby není bezpečné. Jediným řešením je šifrování end-to-end, kdy klíče drží skutečně jen komunikující strany.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.