Hlavní navigace

Nový CPU plánovač TurboShed od IBM

29. 7. 2019

Sdílet

Talos II deska CPU POWER9

Nový CPU plánovač TurboSched pro linuxové jádro vyvinutý IBM má maximalizovat použití turbo frekvencí procesorů. Dělá to tak, že sdružuje krátké a neprioritní úlohy na již vytížených jádrech. Tím některá jádra budou v klidu a na ostatních může být dosaženo turbo frekvence.

Původně je plánovač vyvíjen pro procesor POWER9, bude jej však možné použít i pro procesory Intel a AMD. Výhodný by mohl být například pro hry.

(zdroj: phoronix)

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 31. 7. 2019 11:29

  MeeGo - no future

  Dobrá zpráva, škoda jen, že má POWER9 tak marginální podíl na trhu. Myslím, že pozici x86_64 už IBM ničím neohrozí. A je to škoda.

 • 31. 7. 2019 13:37

  hor411

  No, možná by i ohrozilo, ale nesmělo by se to prodávat za tak šílené částky. I když vezmu třeba BlackBird s 8-core CPU (myslím že dokáže 32 vláken, že?), tak ta cena jen za desku a CPU je $1800, což je strašně moc. Musí se ještě koupit ECC paměti, nějaká grafika (OK, asi by se dalo používat i to 2D zobrazovadlo co je on board), case, bla bla... Když koupím AMDčko (i kdyby to byl ThreadRipper), tak to vyjde na půlku, ani ne. A můžu si tam dát jaké distro chci, na rozdíl od architektury Power9, kde jen tak něco nejede... Osobně, kdyby to stálo +/- stejně (řekněme max +15%) co stejný výkon na amd64, tak si to koupím. Ale za tyhle pálky prostě ne

 • 2. 8. 2019 8:18

  Bobinnho

  Power9 umi 8 SMT, takze 8-core CPU je 64 vlaken, navic pri pouziti PowerVM muzete pouzit 0,1 pro virtual CPU pro kazdy LPAR, takze vykonu a skalovatelnosti tam je habadej.
  Ale ze je to proti x86 drahy je jasny, taky je to (alespon v tom kde se pohybuji) urceno spis pro korporatni sferu.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

První linux nainstaloval kolem roku 1994 a u něj zůstal. Později vystudoval fyziku a získal doktorát.