Hlavní navigace

Nový komunikační systém pro Stephena Hawkinga bude open source

3. 12. 2014

Sdílet

Ochrnutý britský vědec Stephen Hawking využívá ke komunikaci se svým okolím speciální počítač. Může za to amyotrofická laterální skleróza, která postupně paralyzovala jeho nervovou soustavu a upoutala ho na vozík. Jeho komunikační systém ale postupně zastaral a společnost Intel se rozhodla vyvinout pro něj nový.

Vývoj zabral tři roky intenzivní spolupráce s Hawkingem a výsledkem je moderní systém ovládaný infračervenou kamerou, pomocí kterého je možné psát, telefonovat, procházet web a komunikovat pomocí syntetizované řeči. Psaní je realizováno pomocí prediktivního systému odhadujícího kontext, takže není třeba psát všechna písmena. Ve skutečnosti jich uživatel musí napsat zhruba pětinu.

Pro nás je nejpodstatnější, že Intel přislíbil uvolnění celého systému pod open-source licencí, aby na něj mohli navázat další vývojáři a upravit rozhraní pro další uživatele.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.