Hlavní navigace

Nový jednoduchý nástroj na formátování disků v GNOME

9. 1. 2009

Sdílet

GNOME Partition Editor je jistě velmi užitečná aplikace, ale pokud chce začátečník například zformátovat flash disk, může se GParted stát kanónem na komára. Naštěstí vznikla nová aplikace GNOME Format, která je určena především na formátování externích zařízení, ale zvládne i obyčejné disky. Jde o novou aplikaci, která ještě nemusí fungovat, jak by měla. Stáhnout zdrojové kódy můžete z domovské stránky aplikace.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 9. 1. 2009 11:42

  treebeard (neregistrovaný)
  V Linuxe nefunguje, že keď pravým tlačidlom kliknem na ikonu disku v lepšom file manageri, tak medzi kontextovou ponukou nájdem aj format?
  Neposmievam sa, napolo očakávam, že mi niekto potvrdí, že to stačí. Nezmyselných utilít, ktoré (očas dokonca zložitejšie)dokázali to, čo normálne systémové nástroje, som zažil dosť aj vo Windows.
  Inak, odporučiť nástroj na formátovanie diskov, ktorý nemusí správne fungovať, no ;-)
 • 9. 1. 2009 12:05

  bez přezdívky
  přes pravé tlačítko to není. otázkou je, jak často se taková funkce využije, aby se tam implementovala. obvykle neni problém, dostat do nabídky právě nějakou takovouhle utilitku. předpokládám, že jako většina gui aplikací bude interfacem pro běžné textové utility, takže nesprávné fungování není až takovým postrachem. celé je to prostě jiná filozofie. není tu jeden velký barevný software, který nakliká všechno, ale spousta malých, obvykle cli nástrojů a gui aplikace je pak využívají, aby se k nim proklikat dalo.
 • 9. 1. 2009 12:45

  treebeard (neregistrovaný)
  kedysi sa táto možnosť hojne využívala pre diskety, dnes občas pre USB kľúče. A fungovala/funguje aj v Total Commanderi. Tiež sa ňou len vyvolala nejaká utilitka, v ktorej človek odklepol rýchle alebo úplné formátovanie, prípadne mal možnosť nastaviť pár základných vecí. Harddisk by som takto asi neformátoval :-)
 • 10. 1. 2009 8:27

  Monkey (neregistrovaný)
  To nemůže fungovat,protože je pro to třeba root ;-) Sice už je dobrým zvykem mít /home na zvláštní partition,ale stejně je dobře,že běžný uživatel si maximálně smaže své soubory.Případně může použít wipe,když už je nechce ani obnovovat :-) V Ubuntu je přes pravé tlačítko jediná "kamikadze" volba a to Zašifrovat,ale stejně tam 99pct lidí nebude mít klíče aby se to mohlo provést.

  Na Solarisu je "formát" mnohem snazší,ale taky to není klikací.Za to je to ale snadnější.

  "formát"

  # zfs destroy rpool/export/home

  "vytvoření,formát,.."

  # zfs create rpool/export/home
 • 12. 1. 2009 7:15

  treebeard (neregistrovaný)
  myslím, že sudo by to dokázalo ošetriť dostatočne. Ani Windows mi nedovolia sformátovať hard disk len tak, s kontom bežného užívateľa. Pýtajú heslo administrátora a k ak ho viem, môžem formátovať. Ako to bolo u diskiet, to si už nepamätám a USB kľúče sa spravidla neformátujú, stačí kopírovať. Ale pre prípad rozhaseného USB kľúča možnosť formátovať celkom poteší.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Miro Hrončok je vývojář svobodného softwaru v Red Hatu, učitel na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze, Fedora Ambassador a člen Python Software Foundation. Přes den dělá open source a v noci taky.