Hlavní navigace

Nový nástroj na správu virtuálních počítačů

11. 6. 2009

Sdílet

Na svět se klube nový nástroj z dílny RedHatu, nazvaný libguestfs, který slouží pro správu virtuálních počítačů. Seznam jeho vlastností je dlouhý a plusem je taktéž propojení s nejrůznějšími skriptovacími jazyky nebo C/C++. Pomocí libguestfs lze spravovat obrazy virtuálních počítačů, migrovat je mezi různými virtualizačními technologiemi, vytvářet částečné zálohy, části systémů kopírovat mezi sebou, vytvářet klony a mnoho dalšího. Jedná se o alternativu ke známému libvirt, který jsme okrajově nakousli v pondělním článku.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 11. 6. 2009 14:31

  poohDA (neregistrovaný)

  „…který jsme okrajově nakously…“ Kdyby Adam bylo dívčí jméno, tak by to bylo šlo.

 • 12. 6. 2009 7:30

  ... (neregistrovaný)

  A to ako pre aku technologiu? Dokaze to pracovat s Xen, vserver, openvz, vmware, virtualbox atd? Alebo ak je to od RedHat-u, tak mam automaticky predpokladat obmedzenie len a len na Xen?

 • 12. 6. 2009 8:14

  SAL (neregistrovaný)

  Vyvoj libguestfs sledujem od jeho pociatkov, odkedy ho Rich zverejnil v fedora-virt mailingliste, ale neviem o tom, zeby to bola alternativa k libvirt.

  libguestfs je nastroj, ktory vie pracovat s image virtualnych strojov. Vie pozriet na jeho harddisk, vykonat tam rozne operacie (precitat subor, zmazat, skopirovat obsah, nahodit obsah zo zalohy, pracovat s jeho LVM, fdisk, upravovat konfiguraciu cez augeas, robit fsck, … a spustu dalsieho.

  Existuje este dalsi nastroj, virt-inspector, ktory vie o virtualnom stroji zistit rozne informacie, napr. verziu OS, pripojene disky, …

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.