Hlavní navigace

NSA sbírá informace o vazbách Američanů s cizinci

2. 10. 2013

Sdílet

NSA od roku 2010 sbírá data o sociálních vazbách Američanů a cizinců. Může tak analyzovat vztahy, kontakty, polohu lidí v čase, společné cestování několika osob a další osobní informace. Agentura se odvolává na to, že potřebuje získávat informace o nebezpečných osobách v zahraničí, které by mohly například teroristickým činem ohrozit národní bezpečnost.

Původně byly za tímto účelem zkoumány jen telefonáty a e-maily a povoleno bylo výhradně sbírání informací o cizincích v zahraničí. Později ale byla k údajům doplněna další data jako jsou bankovní výpisy, databáze pojištění, profily z Facebooku či lokalizační informace například ze systému TomTom. Celkem bylo denně k analýze ukládáno dvacet miliard různých „událostí“.

Nakonec tak byla sbírána samozřejmě i data o amerických občanech. Agentura se hájí tím, že jedná v zájmu bezpečnosti státu a zmíněné sociální vazby potřebuje ke své práci v zahraničí, aby zabránila teroristickým útokům či kyberterorizmu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.