Hlavní navigace

NÚKIB: české vzdělávací instituce hlásí více útoků, ransomware je zpět

14. 10. 2021

Sdílet

Hacker ransomware Autor: Depositphotos

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal zprávu o kybernetických incidentech [PDF] pokrývající září letošního roku. Z hlediska počtu incidentů jde o nejklidnější měsíc letošního roku, přesto si zpráva všímá zajímavých trendů. Jednak jsou zpět útoky pomocí ransomware a jednoznačně také přibývá incidentů na české vzdělávací instituce.

Po měsíci se do incidentů vrátil ransomware. NÚKIB řešil tři případy s rozdílnými dopady. Jedné oběti se podařilo obratem obnovit data ze zálohy, u zbylých dvou došlo následkem ransomwaru k částečné ztrátě dat a výpadku služeb. NÚKIB v tuto chvíli nemá informace o tom, že by útočníci data obětí exfiltrovali.

Mezi zářijovými incidenty se objevil i jeden spojený s českou vzdělávací institucí. Tento rok je to již 13. incident spojený se vzdělávacím sektorem, což v porovnání s předchozími roky představuje výrazný nárůst. Za nárůstem velmi pravděpodobně (75 až 85 %) stojí i fakt, že si od začátku roku 2021 začaly vysoké školy určovat své informační systémy na základě vyhlášky č. 317/2014 Sb., o významných informačních systémech a jejich určujících kritériích, a nově jsou tak povinny incidenty NÚKIB hlásit.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.