Hlavní navigace

NÚKIB vydal analýzu komunikačních aplikací, nejlépe dopadl Signal a Threema

14. 4. 2022

Sdílet

NÚKIB Autor: NÚKIB

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost zveřejnil analýzu komunikačních aplikací s end-to-end šifrováním [PDF]. V ní byly zkoumány vlastnosti aplikací Threema, Signal, Telegram, WhatsApp, Facebook Messenger, Google Messages a Apple iMessage. Analýza vznikla primárně pro organizace spadající pro zákon o kybernetickou bezpečnost, ale může sloužit jako vodítko pro širokou veřejnost.

Dokument řeší například příslušnost ke státní jurisdikci, podporu šifrování pro skupiny i dvoustrannou komunikaci, podporu češtiny, získávání osobních údajů, automatické mazání starších zpráv a multiplatformnost. Nejlepší hodnocení přitom získal Signal, pro který už dříve NÚKIB vydal doporučení pro bezpečné použití. Aplikace je kritizována prakticky jen za to, že vyžaduje po uživateli zadání telefonního čísla a není tedy možné ji použít zcela anonymně.

Velmi dobře je hodnocena také Threema, která podle autorů analýzy dbá na maximální bezpečnost a soukromí za cenu nižšího uživatelského komfortu. Threema nabízí plnou anonymitu, silné end-to-end šifrování a umožňuje nastavit unikátní hesla pro přístup k jednotlivým konverzacím. Výhodou je také švýcarská jurisdikce a transparentní financování díky platbě za aplikaci.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.