Hlavní navigace

NÚKIB vydal dokument Ransomware – doporučení pro mitigaci, prevenci a reakci

3. 12. 2020

Sdílet

Hacker notebook

Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost vydal dokument s názvem Ransomware – doporučení pro mitigaci, prevenci a reakci [PDF], ve kterém připravil řadu doporučení, jak předcházet vyděračským útokům a jak postupovat, když už k útoku došlo. Tato doporučení může využít jakákoli instituce, aby se před těmito útoky ochránila.

Ransomware je druh škodlivého kódu (malware), který zašifrováním zabrání uživateli v přístupu k datům. Ve většině případů poté útočník vyžaduje zaplacení určité částky za obnovení (dešifrování) dat. Motivace útočníků je tedy zejména finanční zisk, nicméně existují i případy, kdy útočník data jednoduše zničil a nepožadoval žádné výkupné (angl. ransom).

Nový dokument shrnuje hlavní způsoby, jimiž se ransomware dostane do sítě, technická i netechnická opatření obrany jako jsou pravidelné zálohy, aktualizace všech komponent a kontrola zabezpečení všech veřejných služeb. Dokument zdůrazňuje, že nejslabším článkem bývají uživatelé, takže je potřeba věnovat pozornost jejich školení, které jim umožní nebezpečí rozpoznat a vyhnout se mu naučenými správnými postupy.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.