Hlavní navigace

Nvidia Ampere bude o polovinu rychlejší s poloviční spotřebou

Sdílet

David Ježek 7. 1. 2020

Letos bychom se měli dočkat nové generace GPU od Nvidie, zvané Ampere. Mělo by po všech těch variacích na GPU vyráběná rodinou 16/12nm procesů u TSMC doznat velkého pokroku, díky přechodu na 7nm výrobu tamtéž. Ve výsledku tak dle neoficiálních informací (Taipei Times) bude Ampere výrazně úspornější i rychlejší.

Citujíce zmínku od Yuanta Securities Investment Consulting, tvrdí zdroje, že Ampere bude mít o 50% vyšší výkon než současná generace Turing a přitom současně bude mít poloviční spotřebu. Poměr výkon/spotřeba by se tak měl zlepšit na trojnásobek. Současně se očekává výrazná změna poměru raytracingových jader vůči zbytku GPU, herního výkonu by mělo být dost pro 4k/60fps (což je poslední dobou prezentováno i tak, že Playstation 5 nebude výkonnější).

Ač je pravdou, že Nvidia v minulosti předvedla několik zajímavých výkonnostních skoků mezi generacemi (např. s GeForce 6800, 8800 či v daném segmentu GTX 750), trojnásobný nárůst zní možná až příliš optimisticky a je otázkou, jaké ideální scénáře zatížení karty jsou zde v pozadí. Moudřejší ostatně nebudeme teď v lednu v souvislosti s veletrhem CES 2020, spíše očekávejme nějaká větší ohlášení v době konference SIGGRAPH, resp. výstavy Computex, zhruba v červnu/červenci tohoto roku. Plně funkční podporu v nouveau bych tipoval tak na rok 2050.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.