Hlavní navigace

Nvidia Ampere bude o polovinu rychlejší s poloviční spotřebou

7. 1. 2020

Sdílet

Letos bychom se měli dočkat nové generace GPU od Nvidie, zvané Ampere. Mělo by po všech těch variacích na GPU vyráběná rodinou 16/12nm procesů u TSMC doznat velkého pokroku, díky přechodu na 7nm výrobu tamtéž. Ve výsledku tak dle neoficiálních informací (Taipei Times) bude Ampere výrazně úspornější i rychlejší.

Citujíce zmínku od Yuanta Securities Investment Consulting, tvrdí zdroje, že Ampere bude mít o 50% vyšší výkon než současná generace Turing a přitom současně bude mít poloviční spotřebu. Poměr výkon/spotřeba by se tak měl zlepšit na trojnásobek. Současně se očekává výrazná změna poměru raytracingových jader vůči zbytku GPU, herního výkonu by mělo být dost pro 4k/60fps (což je poslední dobou prezentováno i tak, že Playstation 5 nebude výkonnější).

Ač je pravdou, že Nvidia v minulosti předvedla několik zajímavých výkonnostních skoků mezi generacemi (např. s GeForce 6800, 8800 či v daném segmentu GTX 750), trojnásobný nárůst zní možná až příliš optimisticky a je otázkou, jaké ideální scénáře zatížení karty jsou zde v pozadí. Moudřejší ostatně nebudeme teď v lednu v souvislosti s veletrhem CES 2020, spíše očekávejme nějaká větší ohlášení v době konference SIGGRAPH, resp. výstavy Computex, zhruba v červnu/červenci tohoto roku. Plně funkční podporu v nouveau bych tipoval tak na rok 2050.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.