Hlavní navigace

Nvidia vydala podepsané firmwary pro Ampere

12. 4. 2022

Sdílet

Nvidia GeForce RTX 3090 vs RTX 2080

Před více než rokem a půl vydané GeForce řady RTX 3000 až dosud spoléhají na uzavřený ovladač Nvidia (použitelnost s ovladači otevřenými se limitně blíží nule). Na to se dneškem nic nemění, ale projekt otevřeného ovladače nouveau může nově využívat potřebnou softwarovou podporu pro tuto generaci díky tomu, že Nvidia konečně zveřejnila podepsané binárky s firmwary karet této generace a implementace se tak může rozběhnout.

Dosud Linux spoléhá na prostou implementaci KMS (kernel mode-setting) pro Ampere, což stačí tak s bídou na nahození displeje v daném rozlišení, ovšem zcela bez hardwarové akcelerace.

Připomeňme v tomto kontextu, že poslední grafické karty Nvidia, které mají jakž-takž slušnou podporu v nouveau, jsou GeForce řady 700, tedy generace Kepler, resp. model(y) GeForce GTX 750 (Ti), tedy první generace Maxwell – víceméně jde o karty z roku 2014. Cokoli po nich, tedy 2. generace Maxwell / GeForce řady 900, už spadají mezi produkty s mizernou/žádnou podporou pro nouveau ze strany Nvidie.

Samotná existence podepsaných firmwarů nezaručuje funkční hardware. Pouze jeho holou inicializaci. V ovladači nouveau se tradičně bojuje s podporou tzv. reclockingu, tedy řízení provozních parametrů karet, kdy ty jsou při startu inicializovány na nejnižších možných frekvencích a teprve v případě potřeby jsou GPU a GDDRx čipy rozbíhány na plný výkon, resp. na různé Turbo režimy. Toto vše se bude i pro RTX 3000 teprve realizovat, alespoň už ale vývojáři mohou s kartami díky digitálně podepsaným firmwarům komunikovat.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 4. 2022 9:27

    VaclavC

    Já tedy historicky mám skoro výhradně Nvidie, protože dřív stály za houby Linuxové ovladače od ATI/AMD a v posledních letech zase potřebuju laptop s výkonnou grafikou pro render v Blenderu a to prostě uměla vyrobit jenom Nvidie (teď se to, snad, už mění).

    Ale musím říct, že jejich přístup ke svobodným ovladačům mne štve. Přístup AMD k ovladačům v Linuxu se mi líbí mnohem více.