Hlavní navigace

Obama řekl, že Snowdenovi milost udělit nemůže

Sdílet

Petr Krčmář

V posledních týdnech se stupňuje snaha o získání milosti pro Edwarda Snowdena. Na intenzitě získala také díky novému filmu Olivera Stonea, ale zatím k ničemu nevedla. Přiměla jen 13 Republikánů a 9 Demokratů, aby poslali prezidentu Obamovi otevřený dopis obsahující výzvu k zamítnutí takové žádosti. Je to zločinec, píše se v něm kategoricky.

Obama se k problému krátce vyjádřil v rozhovoru pro Der Spiegel, který proběhl v rámci cesty po Evropě. Zástupce největšího německého deníku se Obamy přímo zeptal: Chystáte se udělit milost Edwardu Snowdenovi? Obama odpověděl: Nemůžu udělit milost někomu, kdo se nepřišel hájit k soudu. V tuto chvíli se k tomu nebudu dále vyjadřovat.

Později přidal svůj názor na celou kauzu: Pan Snowden přišel s oprávněnými obavami. Ovšem to, jak to udělal, porušuje postupy a praktiky používané v naší zpravodajské komunitě. Kdyby každý nabyl dojmu, že můžu o těchto věcech rozhodovat, bylo by velmi těžké zajistit vládu nebo jakýkoliv systém národní bezpečnosti. Pokud by se pan Snowden chtěl obhajovat před soudem a předložit své argumenty, pak by byla tato otázka na místě.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?