Hlavní navigace

Obětí phishingu v USA přibylo meziročně o 40 procent

22. 4. 2009

Sdílet

Podle analytické společnosti Gartner je úspěšnost phishingu stále na vzestupu. Jenom ve Spojených státech loni zaznamenala více než pět milionů obětí phishingových útoků, takže jejich počet meziročně narostl o 40 procent. Obětí se zde rozumí každý, kdo v souvislosti s phishingem utrpěl prokazatelnou finanční ztrátu.

(Zdroj: Lupa.cz)

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 22. 4. 2009 19:02

  Akira Erebos (neregistrovaný)
  Vždy keď nejakú takúto štatistiku vidím, mám chuť povedať „keď je niekto debil z vlastnej vôle, tak nech trpí“, ale naráža to na nepeknú diskrimináciu, ktorá sa mi prieči. Jedinou cestou ako podobné veci začať výrazne plieniť, je výrazný vstup do vzdelávacieho systému.

  Hlavne stará sorta učiteľov, či ľudí ktorí o pedagogických osnovách rozhodujú, sa musia zobudiť v dnešnom svete. Uznať, že doba sa zmenila a je potrebné v tomto smere reagovať. Už od detstva si pamätám, ako mi pani učiteľka v škôlke rozprávala, že nemôžem ísť s cudzím pánom niekam do temnej uličky, aj keď ma láka na cukríky. Práve tento prístup je dnes nutné rozšíriť o dnešný stav. Už malé dieťa v škôlke musí skrátka z výuky vedieť, že nie je správne sa baviť cez počítač s cudzím dospelým pánom, ktorý sa pýta na čudné dospelácke veci a chce sa stretnúť v parku.

  Keď sa deti v škole učia vyplňovať peňažné poukážky, musia sa dozvedieť, že banka by si nikdy od nich nepýtala prístupové heslá e-mailom. Rovnako musia vedieť, z čoho sa skladá napríklad e-mailová adresa a že písať dôverné údaje na adresu ceska_sporitelna@seznam.cz hraničí s retardáciou. Je mi jasné, že pharmingu s využitím presmerovania DNS sa začiatočník neubráni, ale práve vstup „základných PC znalostí pre moju ochranu“ do systému školstva odstráni infantilné (to sa ani inak nazvať nedá) pokusy o okrádanie ľudí. Pokiaľ sa tak nestane, situácia sa bude naďalej zhoršovať.
 • 23. 4. 2009 3:02

  micaai
  Až začnou chodit podobný maily i v našem rodným jazyce, bude to u nás podobně. Teď nás chrání jen to, že jsou maily převážně anglické.
  Není to tak dávno, co se objevil nějaký email jakoby od České spořitelny. Vypadal doopravdy důvěryhodně a kdybych se o IT & spol. nezajímal podrobněji, ani by mě nenapadlo, že může jít o phishing. A co teprve běžní uživatelé...
  Nevím, jak moc tato osvěta pomůže, že se nemá fetovat, to je nám taky vtloukáno odmalička a kolik lidí k tomu zklouzne. O zabezpečení bychom se měli opět postarat my, informatici.
 • 23. 4. 2009 8:45

  anonymní
  Vsak podobne veci uz chodi. Tohle je verze nigerijskeho scamu z pocitace nekde v Belorusku:

  From: "Mr Patrick Chan"<chanpatrick93@yahoo.com.hk>
  Subject: Pozornost
  Date: Sun, 5 Apr 2009 15:32:10 +0200
  Reply-To: <ptchkiw@yahoo.com.hk>
  X-Mailer: Microsoft Outlook Express 6.00.2600.0000

  Pozornost

  Potrebuji va\u009ae partnerstv\u00ed

  Pozornost

  J\u00e1 jsem pan Patrick KW Chan v\u00fdkonn\u00fd reditel & vedouc\u00edm Poveste Seng banky Ltd, Hong Kong. M\u00e1m lukrativn\u00ed obchodn\u00ed n\u00e1vrh spolecn\u00e9ho z\u00e1jmu podelit se s v\u00e1mi, to znamen\u00e1 prevod velk\u00e9 c\u00e1stky penez. Pokud m\u00e1te z\u00e1jem pracovat u mne kontaktujte me pres mou soukromou e-mailem (ptchkiw@yahoo.com.hk) pro dal\u009a\u00ed podrobnosti

  Pan Patrick Chan
  E-mail: ptchkiw@yahoo.com.hk
 • 23. 4. 2009 9:49

  sajfi
  Tohle mi přišlo minulou středu, dokonce je to Česko-Rusko-Anglicky :-). Ale pokud by se na tohle někdo dokázal chytit, tak tomu už asi opravdu není pomoci.

  IHNED

  Mй pozdravy vбm, i kdyћ muћe bэt skeptickэ obdrћenн tohoto e-mailu, jak jsme se potkali, jб jsem pan Pt Lee (vэkonnэ reditel a financnн reditel) z Poveste Seng Bank Ltd, presto jsem obchodnн Proposition zahrnujнcн sumu $ 22500000,00 pouћity v mй bance, kterй vнm, budeme vzбjemne vэhodnй pro nбs oba, a verнm, ћe jsme schopni zvlбdnout to spolu jednou budeme mнt spolecnй porozumenн a vzбjemnй spoluprбci pri provбdenн stavebnнch ъprav. I poskytnou Vбm bliћљн informace o tйto operaci, kdy l dostane Vaљi odpoved.

  Odpoved na tuto e-mailovou adresu (mrptlee290@aim.com) vaљe nejbliћљн reakci na tento mail bude vysoce cenen.

  Kind regards,
  Pan Lee Pt
  Poveste Seng Bank Limited
  Hong Kong. Asie ()
  Tel. / fax: -852-3017 6607
  Email:-mrptlee290 @ aim.com
 • 23. 4. 2009 9:45

  František Koudelka (neregistrovaný)
  Možná v případě bankovních služeb by to chtělo ze strany bank nešetřit na zabezpečení. Netřeba nic složitého, stačit by mohlo potvrzení platby pomocí kódu v SMS.
 • 23. 4. 2009 11:00

  anonymní
  Přesně. Problém není na straně uživatele, ale na straně banky, která nedokázala uživatele ochránit. Rozhodně není věcí uživatele znát všechny možné stupně ochrany, to ani nemůže. Peníze svěřil bance a věří, že jsou maximálně zabezpečeny. Takže jestli banka má třeba pouze jednoduchý systém založený na jednom informačním kanálu - uživatelském jméně a heslu (čili žádné SMS/bankovní SMS, žádné jednorázové klíče, otisky prstů...) -, tak bych je hnal k soudu :-)
 • 23. 4. 2009 11:43

  LENIN POWER!
  bankam je zabezpeceni putna. Ti potrebuji mit na zabezpeceni akorat papir ze to reseni vyhovuje standardu XYZ aby jim to pak pojistovna zaplatila. Jak je to v realu je jim uplne jedno, kdyz se jim tam nekdo vloupa tak je to nic nestoji, takze proc by to meli resit.

  Banky nepatri mezi nejlepe zabezpecene instituce. To je jen mytus, pripadne PR. Velmi dobre je zabezpecena americka armada. V bankach maji strasny bordel inu urednici vs vojaci.
 • 23. 4. 2009 12:14

  František Koudelka (neregistrovaný)
  Mícháš hrušky s jabkama. Mně jako klientovi je ukradené jaké podmínky má smluvní vztah banka-pojišťovna, pro mě je důležité, co dělá banka pro bezpečnost mých peněz. To že neposkytují autorizaci platby pomocí SMS nebo kartu s certifikátem je jen další ze způsobů bank, jak si snížit náklady. Nejhorší na tom všem je, že nás banky nezapomenou na konci měsíce zkásnout (některé víc, některé míň) o poplatky za vedení účtu a za transakce.
 • 23. 4. 2009 13:05

  Izak (neregistrovaný)
  A jak jsou na tom uzivatele VS OS ?
  kolik jich ma
  Windows
  Mac-OS
  Linux/UNIX

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.