Hlavní navigace

Obnovení smazaných souborů na ext3

11. 7. 2008

Sdílet

Linux.com informuje o balíku ext3undel, který umí obnovit smazané soubory na souborovém systému ext3. Uživatel má dvě možnosti jak data obnovit. Buď použije jméno souboru a ext3undel se postará o obnovení nebo může použít funkci obnovení souborů označených pro smazání (tím se ztratí názvy souborů). Pro uživatele souborového systému ext3 je to určitě dobrá zpráva, ale rozhodně to není důvod, proč přestat dělat zálohy. Ext3undel není stoprocentní řešení a může se stát, že svoje soubory už neobnovíte. Pokud je vymazaný soubor fragmentovaný, je obnoven pouze první fragment.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 11. 7. 2008 10:36

  pht (neregistrovaný)
  eh, mel jsem za to, ze obnova souboru ze zurnalovaciho FS je temer nemozna kvuli prepisovani nejake ridici struktury nulami?
 • 11. 7. 2008 12:42

  Ghaan
  Áno, máte pravdu, takmer nemožné. Súbory sa obnoviť dajú, pokiaľ sa následne na disk moc nezapisovalo. Stači vydumpovať príslušný /dev/oddiel a potom vyhľadať nejaké slovo z toho súboru (čo je horšie pri binárnych súboroch :). Raz som si tak zmazal omylom jeden skript a potom som ho asi hodinku hľadal späť (umm, no, hľadanie - samotné hľadanie asi 1min a 59min dump oddielu do súboru na druhý disk :) Síce už bola časť prepísaná, ale jednalo sa len o pár riadkov, ktoré som zase dopísal a všetko opäť bežalo ako má :D
 • 11. 7. 2008 17:25

  micaai
  Kvůli čemu ten dump celýho oddílu? :-) Nestačilo třeba jen dd if=$ODDIL of=muj_ztraceny_soubor skip=$ZACATEK_SOUBOR_V_ODDILU count=1 bs=$VELIKOST_SOUBORU?
 • 11. 7. 2008 16:42

  micaai
  Je fakt, že tím je to právě ztížený. Ale data na disku fyzicky zůstanou. Osobně jsem obnovoval ODT soubory z ext3 filesystému před pár dny a dalo to celkem zabrat. Ten ext3grep, který jsem používal já, využívá toho, že i když se dané struktury přepíšou nulami, na disku stále zůstávají a tak se z nich dají informace dodatečně vyčíst.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.