Hlavní navigace

Odborníci chtějí zakázat útočné autonomní zbraně řízené AI

28. 7. 2015

Sdílet

Přes tisíc odborníků podepsalo otevřený dopis, ve kterém vyzývají zakázání útočných autonomních zbraní řízených umělou inteligencí. Dopis byl prezentován na „International Joint Conference on Artificial Intelligence“ v Buenos Aires.

Za útočné autonomní zbraně se považují zbraně, které dokážou vybrat cíl a zaútočit na něj, bez nutnosti zásahu ze strany člověka a jsou řízeny umělou inteligencí. Mezi takovéto zbraně se řadí i ozbrojený dron schopný samostatně vyhledávat a eliminovat cíle.

Otevřený dopis iniciovala organizace Future of Life Institute a podepsali se pod něj odborníci z oblasti umělé inteligence a robotiky. Ze zvučných jmen to je například Stephen Hawking, Elon Musk, Steve Wozniak a Demis Hassabis.

“Technologie umělé inteligence dosáhla bodu, kdy vývoj útočných autonomních zbraní je proveditelný během několika let, ne desetiletí. Jedná se o velkou hrozbu: útočné autonomní zbraně jsou popisovány jako třetí revoluce ve válčení, po střelném prachu a nukleárních zbraních." stojí v otevřeném dopisu.

(Zdroj: The Guardian)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Michal Strnad pracuje ve sdružení CESNET, provozující národní síť vědy a výzkumu, Akademii věd České republiky a jako redaktor na serveru Root.cz. Kromě počítačů rád běhá, kuchtí a čte vše, co se mu dostane pod ruku.