Hlavní navigace

Oddělení obsahu virtuálních ploch v GNOME Shell

14. 5. 2010

Sdílet

Vývojáři GNOME se možná pustí do nové funkce pro GNOME Shell, kde bude možné oddělit jednotlivé virtuální plochy nejen na úrovni oken ale i na úrovni obsahu ploch. Pro některé uživatele to může znamenat funkci, kterou si již dlouhá léta přáli, ale nikde ji nenašli. Na druhou stranu to může způsobit větší zmatek, než si běžný uživatel dokáže udělat s momentálními prostředky. Cíl je jasný a to na každou plochu umístit okna a soubory pro jeden projekt či jednu činnost a tím zpřehlednit práci s prostředím.

V odkazovaném článku se můžete podívat na „pětimegový“ gif, kde je prezentováno kam by podobný plán v GNOME Shell směroval, resp. jakým způsobem by se plochy spravovaly. Nevím jak vy, ale já bych asi nebyl schopen takovouto organizaci práce dlouhodobě vést, nemluvě o rychlosti a náročnosti na systémové prostředky.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 14. 5. 2010 11:38

  bez přezdívky

  Takže jestli tomu dobře rozumim, bude to něco jako atkivity v KDE? To je perfektní věc, kterou zrovna nevyužiju :) Ale používal jsem aktivitu pro zobrazení na TV, pak pro zobrazení v offline prostředí (spousta widgetů používá připojení a když není, tak se zobrazí prázné) a pak normální režim … no widgety mi z plochy zmizely a vystačim si s jednou.

 • 14. 5. 2010 13:06

  aktivity jsou hezka funkcionalita (neregistrovaný)

  ale soucasna implementace neni moc intuitivni (je to novinka, casem si to sedne). V dobre vire jsem si nastavil 4 plochy pro ruzne cinnosti (aktivity), ale vyuzivam je stale minimalne. Prepinani aplikaci je proste super :-)

 • 14. 5. 2010 13:43

  karlitos (neregistrovaný)

  Me by mnohem vic oslovilo, poud by bylo mozne mit na vice monitorech na kazdem ruznou virtualni plochu. Zatim mi jde v Gnome jen zrcadleni a rozsiren plochy, ale mit moznost mit na monitoru 1 plochu 2 a na monitoru 2 plochu 4 … V pripade dvou stejnych ploch by pak dochazelo logicky k zrcadleni.

 • 14. 5. 2010 23:47

  camel1cz (neregistrovaný)

  GNOME Shell jsem ještě nezkoušel, ale dělá to na mně hodně dobrý dojem.

  AKtuálně používám devilspie s pravidly pro organizování oken… např. všechna okna firefoxe jsou otevřena na právě jedné pracovní ploše, to samé terminály, ale například instant messanger je na všech plochách a pozicován k levému okraji obrazovky…

  Naučil sem se na to velice rychle a opravdu mi to usnadnilo práci. Mívám pootvíraných hodně oken (>20) a pokud každé okno zůstalo na zrovna aktivním workspace, tak se to prostě po chvíli nedalo používat.

  Pokud půjde např. uložit rozestavení ikon, zkratek, oken aplikací, atd. do projektů a ty pak snadno vyvolávat, následně pracovat a pak je zase jako projekt (nikoliv po aplikacích) zavřít… to mi zní jako pohádka.

  No uvidíme, co z toho bude – až bude GS v nějaké pokročilejší verzi, rád ho zkusím…

Byl pro vás článek přínosný?