Hlavní navigace

Olympiáda v Soči proběhne ve znamení masivního špehování

8. 10. 2013

Sdílet

Britský deník Guardian, který přinášel informace o snahách vlády USA špehovat internetovou komunikaci, si tentokrát bere na paškál ruskou administrativu. Podle jeho informací bude Zimní olympijské hry v Soči provázet masivní sledování telefonní a internetové komunikace, prý ještě důkladnější než s nechvalně známým programem PRISM.

Federální bezpečnostní služba počítá s tím, že operátoři a provideři budou nuceni nainstalovat zařízení Sorm, které bude zevrubně analyzovat veškerou komunikaci. Poskytovatelé připojení přitom nebudou mít žádnou kontrolu nad činností zařízení. Lze tedy říct, že veškerý nešifrovaný datový tok na území Ruské federace bude po dobu konání Olympiády pod drobnohledem. Otázkou je, zda po skončení her vůbec dojde k deaktivaci špehovacích krabiček.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 10. 2013 12:43

    bez přezdívky

    FSB je Federativnaja Sluzba Bezopasnosti. Cili ruske FBI. Neni to zadny program. Mluvi se o systemu Storm, pro sledovani telefonni a internet komunikace, ktery FSB pouziva.

  • 9. 10. 2013 4:33

    Palo M. (neregistrovaný)

    System SORM (pise sa vsetko s velkymi pismenami, pretoze to je skratka) je poriadne stary, nie je to ziadna novinka kvoli olympiade - vid https://en.wikipedia.org/wiki/SORM
    SORM je rusky "vladny standard na odpocuvanie" (vratane technickych specifikacii) a kto chce poskytovat verejne telekomunikacne sluzby, musi to podporovat, inak nedostane licenciu; Je to v ruskych zakonoch, teda to patri do kategorie "lawful interception" (uplne rovnaka kategoria, ako odpocuvanie policiou/tajnou sluzbou v Cechach, len samozrejme inak zrealizovane). A teda nie ze "operatori budu musiet nainstalovat SORM" ako uvadza spravicka, ale odpocuvacie zariadenia su uz davno pripojene - a to v celom Rusku, nielen v Soci.
    S PRISM sa to neda porovnavat, pretoze tym sa Americania snazia priebezne odpocuvat cely svet (a tvaria sa, ze Americanov samotnych nie a navyse to cele donedavna kompletne tajili), kym SORM sleduje primarne komunikaciu v Rusku a nie je urceny na priebezne monitorovanie vsetkeho, ale len vybranych cielov (a informacia o jeho existencii nie je az taka tajna)... Aj ked je pravda, ze odpocuvacie agentury mozu zapnut odpocuvanie kohokolvek, kedykolvek, bez vedomia operatora - a operator napriklad ani nemoze zistit, kto konkretne je prave odpocuvany a ktorou agenturou. Vzhladom na ruske pomery to ale az take brutalne nie je.

    No skratka si Briti zase raz kopli do Rusov, ale ani to nie je nic extra prekvapujuce.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Bývalý redaktor serveru Root.cz, dnes produktový manažer a konzultant se zaměřením na Bitcoin a kryptoměny.