Hlavní navigace

Online seminář nejen o IPv6 hledá přednášející

3. 5. 2021

Sdílet

Seminář IPv6 CESNET 2019 Autor: Petr Krčmář, Root.cz

Tradiční seminář věnovaný nejen IPv6, se letos opět uskuteční online v pátek 4. června. V současné chvíli se hledají šikovní přednášející.

Nasadili jste IPv6 ve své síti? Zprovoznili jste IPv6 na své službě? Vypnuli jste někde IPv4? Vyřešili jste nějaký zajímavý problém související s IPv6 nebo naopak s nedostatkem IPv4 adres? Povězte o tom ostatním.

Formulář pro přihlášení přednášek je k dispozici do 14. května na webových stránkách akce.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 3. 5. 2021 13:57

  Adam Kalisz
  Stříbrný podporovatel

  Před ~ rokem jsem přednášel o IPv6 v OrgPadu (https://www.orgpad.com/o/CWmjP5YNtCDoGYZtkPjKsB). Od té doby se přidala plná podpora IPv6 i při práci se soubory - protože jsme přešli k Hetznerovi a na vlastní "S3" (Minio), které na rozdíl od DigitalOcean podporuje IPv6. Taky jsme více než 10x rozšířili počet uživatelů hlavně v sektoru vzdělávání

  Byl by zájem si poslechnout nějaké statistiky takto po roce např. zase formou Lightning-Talku?

  Také by mohlo být zajímavé, posbírat nějaká data o IPv6 a IPv4 od různých přípojek u českých poskytovatelů - oblast kde má člověk přípojku a pár traceroutů na určitá místa...
  Zrovna před pár dny jsem se bavil o tom, že IPv6 má u CETINu o facku lepší latenci než IPv4 a že mám poměrně dost lepší latenci u CETINu než u Vodafone (bývalé UPC).

 • 8. 6. 2021 0:47

  Adam Kalisz
  Stříbrný podporovatel

  Omlouvám se za pozdní odpověď, úplně to zapadlo. Nevím, že by Vodafone poskytoval skutečně FTTH přístup. Jejich optika pokud vím je koaxiální kabel zakončený nepoužitelně příšerným modemem bez nějaké zásadní možnosti výběru.

  Pokud máte možnost optiky od CETINu, tak je to dnes jedna z těch lepších možností a pro většinu lidí by to nebyla špatná volba. Může ale být, že u Vás máte třeba opravdu kvalitního lokálního poskytovatele nebo zájmový spolek, kde může být kvalita služby ještě lepší. (Třeba méně asymetrie, možná o něco levnější.) Žádného takového ale neznám. Obyčejně mají lokální poskytovatelé nějaké problémy, třeba kvalitu služby, špatnou podporu IPv6, mizerné tranzitní smlouvy a tedy silně omezené připojení směrem k určitým službám. Na rozdíl od velkých poskytovatelů jim může chybět cache Youtube, Netflix a dalších služeb.

  Zkrátka, pro většinu obyvatel Česka bude super, když jim CETIN skutečnou optiku zavede až do domu/ bytu. Minimálně mají volbu, zvýší na několik let hodnotu nemovitosti atd.

 • 3. 5. 2021 15:18

  metabug

  Existuje ještě nějaká reálná šance, že se tyto (a podobné) akce budou opět konat před živým publikem?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Ondřej Caletka vystudoval obor Telekomunikační technika na ČVUT a dnes pracuje ve vzdělávacím oddělení RIPE NCC, mezinárodní asociaci koordinující internetové sítě.